,

Facebook zapłaci karę? „To najwyższa grzywna w historii”

22.05.2023 14:13

Właściciel Facebooka musi zapłacić gigantyczną karę – zdecydowała Europejska Rada Ochrony Danych. Meta miała bezprawnie przesyłać dane należące do użytkowników Unii Europejskiej na amerykańskie serwery.

Facebook zapłaci karę? „To najwyższa grzywna w historii”
fot. Reporters / STG/REPORTER/East News

Facebook z historycznie wysoką karą. UE ogłosiła decyzję o nałożeniu na korporację grzywny w wysokości 1,2 mld euro. To pokłosie dochodzenia w sprawie Facebooka przeprowadzonego przez irlandzką Komisję Ochrony Danych. Sprawa dotyczyła bezprawnego transferu danych o użytkownikach za ocean.

Facebook z gigantyczną karą. To rekord w historii RODO

Meta została ukarana za przesyłanie danych należących do użytkowników Facebooka z UE na serwery w Stanach Zjednoczonych. 1,2 mld euro to najwyższa zastosowana dotąd kara w kwestii prawa dot. prywatności danych.

Naruszenie Meta jest "bardzo poważne, ponieważ dotyczy przekazywania, które jest systematyczne, powtarzalne i ciągłe" – skomentowała decyzję Andrea Jelinek, przewodnicząca Europejskiej Rady Ochrony Danych.

Facebook ma miliony użytkowników w Europie, więc ilość przesyłanych danych osobowych jest ogromna. Bezprecedensowa kara jest mocnym sygnałem dla organizacji, że poważne naruszenia mają daleko idące konsekwencje  Andrea Jelinek

Ten technologiczny gigant zamierza jednak odwołać się od decyzji europejskiego organu.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się