Obserwuj w Google News

Facebook zapłaci karę? „To najwyższa grzywna w historii”

1 min. czytania
22.05.2023 14:13
Zareaguj Reakcja

Właściciel Facebooka musi zapłacić gigantyczną karę – zdecydowała Europejska Rada Ochrony Danych. Meta miała bezprawnie przesyłać dane należące do użytkowników Unii Europejskiej na amerykańskie serwery.

Facebook zapłaci karę? „To najwyższa grzywna w historii”
fot. Reporters / STG/REPORTER/East News

Facebook z historycznie wysoką karą. UE ogłosiła decyzję o nałożeniu na korporację grzywny w wysokości 1,2 mld euro. To pokłosie dochodzenia w sprawie Facebooka przeprowadzonego przez irlandzką Komisję Ochrony Danych. Sprawa dotyczyła bezprawnego transferu danych o użytkownikach za ocean.

Facebook z gigantyczną karą. To rekord w historii RODO

Meta została ukarana za przesyłanie danych należących do użytkowników Facebooka z UE na serwery w Stanach Zjednoczonych. 1,2 mld euro to najwyższa zastosowana dotąd kara w kwestii prawa dot. prywatności danych.

Redakcja poleca

Naruszenie Meta jest "bardzo poważne, ponieważ dotyczy przekazywania, które jest systematyczne, powtarzalne i ciągłe" – skomentowała decyzję Andrea Jelinek, przewodnicząca Europejskiej Rady Ochrony Danych.

Facebook ma miliony użytkowników w Europie, więc ilość przesyłanych danych osobowych jest ogromna. Bezprecedensowa kara jest mocnym sygnałem dla organizacji, że poważne naruszenia mają daleko idące konsekwencje  - Andrea Jelinek

Ten technologiczny gigant zamierza jednak odwołać się od decyzji europejskiego organu.

RadioZET.pl/PAP