Obserwuj w Google News

Ferie zimowe ostatnią okazją, by wykorzystać bon turystyczny

2 min. czytania
13.01.2023 09:39
Zareaguj Reakcja

Pierwsze województwa w sobotę 14 stycznia rozpoczynają ferie zimowe. To okazja do dłuższych niż weekendowych wyjazdów, podczas których można wykorzystać zaległy bon turystyczny. Niewykluczone, że ferie będą ostatnią okazją do wykorzystania przysługującym rodzinom środków.

Czas wykorzystać bon turystyczny
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Bon turystyczny był wielokrotnie przedłużany m.in. przez kolejne pandemiczne lockdowny. 500 plus na wyjazdy miało wesprzeć rodziny z dziećmi i zwiększyć popyt na usługi przedstawicieli branży hotelarskiej. Polska Organizacja Turystyczna przypomniała, że termin ważności bonu upływa 31 marca. Po tym terminie płatność z wykorzystaniem „wakacyjnego 500 plus” nie będzie możliwa.

Ferie zimowe okazją do wykorzystania bonu turystycznego

  • 14 stycznia ruszą ferie zimowe w pięciu województwach: podkarpackim, lubelskim, łódzkim, pomorskim i śląskim. Przerwa w nauce potrwa do 29 stycznia.
  • Od 21 stycznia do 5 lutego ferie będą mieć uczniowie z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego.
  • Od 28 stycznia do 12 lutego dwutygodniowy urlop od szkoły będą mieć uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego
  • Od 11 do 26 lutego odpoczywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego.

 

Redakcja poleca

To być może ostatnia szansa na wykorzystanie bonu turystycznego. Kolejna dłuższa przerwa w nauce to święta wielkanocne (6-11 kwietnia). Płatność bonem turystycznym możliwa będzie zaś jedynie do 31 marca. Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke przypomniał, że 31 marca to ostateczny termin płatności bonem. To moment, w którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi przekazać pieniądze na konto przedsiębiorcy świadczącego usługi turystyczne. - Nie jest to równoznaczne z terminem, w którym beneficjenci muszą skorzystać z dofinansowanej usługi. Mogą to zrobić w późniejszym terminie, np.: w majówkę a nawet latem - wyjaśnił Szmytke. Ważne, aby do 31 marca zarezerwować i opłacić pobyt w hotelu lub pensjonacie.

Bon w formie kodu otrzymanego z ZUS należy okazać podczas rezerwacji lub przy zakwaterowaniu. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę.

Redakcja poleca

Z bonu turystycznego skorzystają rodziny z co najmniej jedym dzieckiem do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje więcej, bo aż 1000 zł. Wakacyjnym 500 plus zostało objętych łącznie 7 mln dzieci, zaś łączna kwota wsparcia to 4 mld zł. POT podał, że 3 mld zł już trafiło do przedsiębiorców.

Według danych serwisu Nocowanie.pl bonem zapłacimy za nocleg w 40 proc. obiektów noclegowych w całej Polsce, o czym warto pamiętać podczas nadchodzących ferii. Za zakwaterowanie w tym okresie zapłacimy średnio 100 zł za osobę na dobę, a ponad połowa wyjeżdżających w tym okresie planuje dłuższy pobyt - od 5 do nawet 14 dni.

Z danych serwisu wynika, że w okresie ferii zimowych największym zainteresowaniem cieszą się góry. Ponad połowa turystów wybiera się do województwa małopolskiego, blisko jedna czwarta do dolnośląskiego. Wśród miejscowości nadal prowadzi Zakopane.

RadioZET.pl/PAP/mat.pras