Obserwuj w Google News

Frankowicze nie zapłacą podatku. Jest projekt resortu finansów

1 min. czytania
17.11.2022 14:42
Zareaguj Reakcja

Resort finansów chce, by kredytobiorcy jeszcze przez dwa lata mogli korzystać ze zwolnienia z PIT. Ministerstwo w najnowszym projekcie zaproponowało wydłużenie obowiązujących przepisów.

Frankowicze bez podatku
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Frankowicze i inni kredytobiorcy, których raty zostały umorzone na mocy porozumienia z bankiem, nie będą musieli płacić podatku. Umorzone klientowi kwoty wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych, np. w wyniku ugody zawartej z bankiem, będą zwolnione z PIT  do końca 2024 r. – wynika z projektu rozporządzenia MF. Jak wyliczono w ocenie skutków regulacji, ze zwolnienia z PIT skorzystać może nawet 800 tys. kredytobiorców.

Umorzona rata kredytu bez podatku. Jest projekt rozporządzenia

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów, na mocy którego przedłużone ma zostać już obowiązujące prawo. Rozporządzenie z 11 marca 2022 zakłada, że fiskus nie pobierze podatku od przychodu związanego z kredytem hipotecznym.

Kredytobiorcy z tytułu umorzenia spłaty nie zapłacą więc podatku od tego typu „wzbogacenia się”. Klienci banków będą też zwolnieni z PIT od świadczeń otrzymanych z tytułu kredytu udzielonego w walucie obcej lub w złotych, lecz nominowanego lub indeksowanego do waluty obcej.

Redakcja poleca

W uzasadnieniu czytamy, że sam Związek Banków Polskich wskazał, iż „aktualna pozostaje szczególna potrzeba przedłużenia wskazanych rozwiązań, które stanowią istotną zachętę do zawierania przez kredytodawców i kredytobiorców ugód w celu restrukturyzacji tzw. kredytów frankowych”.

Kredytobiorcy będą zwolnieni z PIT do końca 2024 roku – wynika z projektu.

RadioZET.pl/PAP