,

„Gaz nawet trzykrotnie tańszy”. Rząd o nowej tarczy dla firm

30.03.2023 10:36

Od 1 kwietnia do końca roku piekarnie i cukiernie będą mogły korzystać z zamrożonych stawek za gaz. - Maksymalna cena to rozwiązanie, które pozwoli obniżyć ceny surowca nawet trzykrotnie - przekonywał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Tańszy gaz dla piekarni
fot. Piotr Molecki/East News

Gaz i wysokość rachunków stały się nie lada wyzwaniem dla biznesu. Prowadzący działalność gospodarczą mierzą się z dwucyfrową inflacją napędzaną przez ceny surowców. Z pomocą do właścicieli piekarni i cukierni ma przyjść rząd z nową tarczą. Od 1 kwietnia maksymalna stawka za gaz wyniesie 200,17 zł/MWh.

Maksymalna stawka za gaz. Kto na tym skorzysta?

Z informacji przekazanych przez resort wynika, że z rozwiązania będą mogły skorzystać firmy produkujące pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka z wykorzystaniem pieca ogrzewanego paliwem gazowym. Pomocą może zostać objętych ok. 3,3 tys. przedsiębiorców.

Z tego wsparcia będzie można skorzystać po złożeniu wniosku do ZUS. Choć niższe ceny obejmą rachunki od 1 kwietnia, do dopiero w połowie miesiąca wnioski mają zostać opublikowane na stronie urzędu. Resort wyjaśnił, że przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury ze wskazaniem okresu, na jaki stawka ma być obniżona.

- Maksymalna cena za gaz dla piekarni i cukierni to rozwiązanie, które pozwoli obniżyć ceny gazu dwukrotnie, czy nawet trzykrotnie. To bardzo duża pomoc w sytuacji wysokich cen surowców energetycznych, będących efektem rosyjskiej agresji w Ukrainie – mówił Buda.

Takie wsparcie kosztować będzie budżet państwa ok. 366 mln zł.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się