,

GUS opublikuje dane inflacyjne. MF zapewnia: odczyty będą już tylko niższe

29.03.2023 13:12

- Od marca odczyty inflacji będą niższe, a w drugiej połowie roku powinny być wyraźnie niższe - ocenił wiceminister finansów Artur Soboń w TVP1. Wstępną informację o inflacji w marcu Główny Urząd Statystyczny poda w piątek 31 marca.

GUS opublikuje dane inflacyjne. MF zapewnia: odczyty będą już tylko niższe
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 proc. – podał GUS. Przedstawiciele rządu zapewniają, że był to zdecydowany rekord, a teraz już będzie „z górki”. Artur Soboń powiedział na antenie TVP1, że każdy kolejny odczyt będzie już coraz niższy.

Rząd zapewnia: ceny będą rosły wolniej

W piątek Główny Urząd Statystyczny ma podać szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 roku. Zdaniem rządzących ostatni odczyt za luty stanowił inflacyjny rekord, zaś teraz ceny będą już rosły wolniej.

- Od marca odczyty inflacji będą niższe. W drugim kwartale, w szczególności w drugiej połowie roku, one powinny być wyraźnie niższe - powiedział Soboń. Zdaniem przedstawiciela rządu na koniec roku inflacja powinna być jednocyfrowa, a w grudniu - "nawet optymistycznie" - wyniesie 7 proc.

Wiceminister finansów nadal utrzymuje, że inflacja ma charakter zewnętrzny, choć inflacja bazowa („oczyszczona” o ceny żywności i energii) stale rośnie. - Myśmy ją więcej niż 2/3 zaimportowali z zewnątrz. I trochę importujemy też czynniki dezinflacyjne, bo polska gospodarka sama w sobie nie generuje tego typu zjawiska, jakim jest tak wysoka inflacja. Ona jest skutkiem przede wszystkim wojny, ale też wszystkich tych wydarzeń, które są z tą wojną związane - tłumaczył Soboń.

loader

RadioZET.pl/PAP/TVP1

Logo radiozet Dzieje się