Obserwuj w Google News

GUS podał wysokość inflacji CPI. Nie jest dobrze

2 min. czytania
15.09.2023 10:50
Zareaguj Reakcja

Inflacja w sierpniu wyniosła rok do roku 10,1 procent - wynika z ostatecznych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. To taka sama wartość, jaką podano według szybkiego szacunku. Adam Glapińśki ogłosił, że na początku września inflacja była już jednocyfrowa.

Adam Glapiński
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Inflacja wciąż dwucyfrowa - rok do roku wyniosła w sierpniu 10,1 procent. We wrześniu, zgodnie z zapowiedziami Adama Glapińskiego, ma spaść do bezpieczniejszych, ale wciąż podwyższonych wartości. Według projekcji Narodowego Banku Polskiego inflacja we wrześniu spadnie do 8,6 procent, w październiku wyniesie 7,4 procent, a na koniec roku uplasuje się między 6 a 7 procent. - Ale tutaj proszę mnie nie trzymać za słowo, bo coś się może zmienić – zastrzegł prezes NBP.

Inflacja w sierpniu. Ostateczne wyliczenia GUS

Inflacja kontynuuje spadek. We wrześniu wyniesie ok. 9 proc. Kolejne miesiące będą jednak coraz trudniejsze – stwierdził ekonomista PIE Jakub Rybacki w komentarzu do piątkowych danych o inflacji.

Oglądaj

W piątek GUS opublikował dane o inflacji w sierpniu. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu wzrosły o 10,1 proc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie. Jak ocenił ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS, spadek inflacji jest związany głównie ze słabszym wzrostem cen żywności. Zwrócił uwagę, że tempo wzrostu cen żywności spadło z 15,6 do 12,7 proc., co obniżyło CPI o 0,7 pkt. Jednocześnie inflacja bazowa dalej przekracza 10 proc., a tempo wzrostu cen usług nie hamuje.

„We wrześniu inflacja wyniesie ok. 9 proc. Spadek związany będzie głównie z działaniami rządu dot. cen energii. Inflacja bazowa powinna spaść poniżej 10 proc., choć prawdopodobnie kolejny raz zobaczymy wysoki wzrost cen w edukacji” – ocenił Rybacki.

Redakcja poleca

Dodał, że łączny wzrost cen w tej kategorii w ostatnich latach był niski na tle inflacji i że można się spodziewać nadrabiania tych zmian.

„Kolejne kwartały będą już zdecydowanie mniej korzystne pod względem spadku inflacji. Ceny paliwa wzrosną wraz z wyższymi kosztami pozyskiwania ropy naftowej. Na początku 2024 r. inflację podwyższy też odmrożenie cen energii i wzrost stawek VAT na żywność. Długofalowo przeszkadzać będą też rosnące ceny żywności na rynkach światowych. Dlatego w przyszłym roku inflacja dalej pozostanie wysoka” – wskazał ekonomista PIE.

Nie przegap