Zamknij

Inflacja bazowa rekordowo wysoka. NBP podał nowe dane

16.01.2023 14:15

Nie tylko czynniki zewnętrzne są odpowiedzialne za drożyznę w Polsce. Narodowy Bank Polski podał dane na temat inflacji bazowej, z której wyłączone są ceny żywności i energii.

inflacja bazowa
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Inflacja w grudniu 2022 roku według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 16,6 proc. Poziom wzrostu cen bez uwzględniania podwyżek cen energii i żywności nadal utrzymuje się na poziomie powyżej 11 proc.

Inflacja bazowa. Dane NBP

Inflacja bazowa w grudniu wyniosła 11,5 proc. – podał NBP. To poziom wzrostu cen na koniec 2022 roku po wyłączeniu cen żywności i energii.

Jak podał NBP, najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem obrazującym inflację i jej źródła jest wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii. Pokazuje on tendencje cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ. Ceny energii (w tym paliw) są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.

loader

RadioZET.pl