Obserwuj w Google News

Inflacja będzie wyższa niż zakładano. Rząd nowelizuje budżet

2 min. czytania
09.06.2023 11:56
Zareaguj Reakcja

Na piątkowym posiedzeniu rząd Mateusza Morawieckiego przyjął nowelizację budżetu państwa na 2023 rok. - W znowelizowanej ustawie budżetowej inflacja średnioroczna wynosi 12 proc., a więc więcej niż było pierwotnie, kiedy było to 9,8 proc. - tłumaczyła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Paweł Supernak

- Dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, jakie w trakcie roku zaistniały. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania, wynikające z obietnic z 2019 r. i późniejszych, są realizowane i zostały uwzględnione w znowelizowanej ustawie budżetowej – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Dodał także, że sytuacja na rynkach, sytuacja makroekonomiczna oraz prognozy wskazują jednoznacznie, że wzrost gospodarczy w całej Europie, w tym ten w Polsce, jest zasadniczo niższy. I to również jest odzwierciedlone w zmienionej ustawie budżetowej. Jak dodał, nowelizacje ustawy budżetowej oraz ustawy okołobudżetowej zostały dokonane po to, aby uwzględnić „nasze ostatnie zapowiedzi”. Wyliczył też trzy dodatkowe obszary, z którymi związana jest nowelizacja.

Redakcja poleca

Nowelizacja budżetu państwa. Premier Morawiecki zdradził szczegóły

- Pierwszy to zrealizowanie porozumień z NSZZ Solidarność. Przez pół roku trwały trudne rozmowy, dotyczące wynagrodzeń, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dziedzin. Drugi z tych obszarów to rolnictwo – staramy się przez te zmiany zabezpieczyć środki zarówno związane z trudnościami na rynkach rolnych, z korytarzami solidarnościowymi, jakie utworzyliśmy, zapewnieniem wyższych cen skupu, jakie obowiązują na rynku. Te środki też zostały ujęte w znowelizowanej ustawie budżetowej – mówił premier.

Dodał, że ostatni obszar związany jest z obronnością. - Tutaj także włączamy środki, które mają służyć realizacji kontraktów koreańskiego i amerykańskiego, ale także zasilamy nasz przemysł obronny środkami – powiedział Morawiecki. 

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska tłumaczyła: - Przyjęta przez rząd nowelizacja budżetu i ustawy okołobudżetowej realizuje znaczną część uzgodnień wynikających z porozumienia z Solidarnością. Dodała, że "fundamenty polskiej gospodarki są stabilne i bardzo odporne na kryzysy". - W tym roku mamy szansę osiągnąć 1 proc., a nawet nieco powyżej 1 proc. wzrostu PKB - zapowiedziała.

Rzeczkowska poinformowała, że z powodu nowelizacji wydatki państwa wzrosną o 20,8 mld zł, a deficyt będzie większy o 24 mld zł. - W znowelizowanej ustawie budżetowej inflacja średnioroczna wynosi 12 proc., a więc więcej niż było pierwotnie, kiedy było to 9,8 proc. - mówiła. Z kolei premier Morawiecki obiecał, że "jest bardzo duża szansa, że już w czwartym kwartale inflacja będzie jednocyfrowa".

RadioZET.pl/PAP - Marek Siudaj