Zamknij

Inflacja sięgnie 20 proc.? Prezes NBP odpowiada

10.11.2022 15:46

Szef banku centralnego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej odpowiedział na pytanie, czy kolejny odczyt inflacji będzie zaczynał się „dwójką z przodu”. Czy grozi nam wzrost inflacji do 20 proc.?

Prezes NBP o inflacji
fot. PAP/Paweł Supernak

Inflacja według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła w październiku 17,9 proc. Adam Glapiński podczas konferencji w siedzibie Narodowego Banku Polskiego odpowiedział na pytanie, czy inflacja może wynieść więcej niż 20 proc.

20 proc. inflacja? Prognoza NBP

- Przewidujemy, że inflacja osiągnie swój szczyt w styczniu i w lutym, od marca będzie spadać. Czy inflacja przekroczy 20 proc.? Nasza projekcja tego nie zakłada, ale 19 proc. inflacji nie jest wykluczone – mówił Glapiński.

Dojście do celu inflacyjnego – według NBP – ma nastąpić w 2025 roku. Dokładne prognozy inflacyjne, zgodnie z zapowiedzią prezesa banku centralnego, zostaną opublikowane w "Raporcie o inflacji". Analiza publikacji NBP dostępna będzie w serwisie RadioZET.pl w poniedziałek 14 listopada po godzinie 13:00. 

Wysokiej inflacji towarzyszy spowolnienie w gospodarce, które hamuje w decyzjach także RPP. Rada w obawie przed recesją zdecydowała się po raz kolejny na pozostawienie stóp procentowych bez zmian. Główna stopa referencyjna wynosi 6,75 proc.

loader

RadioZET.pl