Obserwuj w Google News

Inflacja w sierpniu. Nowe dane GUS, nie tego oczekiwali ekonomiści

1 min. czytania
31.08.2023 10:07
Zareaguj Reakcja

Główny Urząd Statystyczny podzielił się szybkim szacunkiem inflacyjnym. Nowe dane dotyczące tempa wzrostu cen mogą być jasnym sygnałem dla Rady Polityki Pieniężnej, która niebawem podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych.

Przełom inflacyjny. Są nowe dane GUS
fot. Marek BAZAK/East News

Inflacja w lipcu liczona rok do roku wyniosła 10,8 proc. W sierpniu zaś spadła do poziomu 10,1 proc. 

Inflacja nadal dwucyfrowa. Nowe dane GUS

Ekonomiści spodziewali się jednocyfrowej inflacji w sierpniu. Ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski w komentarzu dla PAP oszacował, że sierpniowy wzrost cen spadł poniżej 10 proc., do poziomu 9,9 proc.

Redakcja poleca

- To byłby wystarczający sygnał dla RPP, aby na wrześniowym posiedzeniu obniżyć stopy procentowe o 25 pkt. bazowych – mówił ekspert. Inflacja tymczasem nadal utrzymuje się na poziomie powyżej 10 proc. Miesiąc do miesiąca ceny nie uległy zmianie. 

"Niższa inflacja to głównie efekt spadku cen paliw – te są o 6,1 proc. tańsze niż przed rokiem. Zwalnia też tempo wzrostu cen żywności i energii. Badania koniunktury wskazują, że oczekiwania inflacyjne konsumentów i przedsiębiorców maleją. To zmniejszy presję inflacyjną" - czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.