Obserwuj w Google News

Inflacja znowu w górę. Są dane za styczeń

2 min. czytania
15.02.2023 10:03
Zareaguj Reakcja

Główny Urząd Statystyczny podał dane inflacyjne za styczeń. Według wstępnych danych w styczniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku.

Inflacja w styczniu. Są nowe dane GUS
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/east news

Inflacja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W skali miesiąca ceny wzrosły o 2,4 proc., zaś rok do roku o 17,2 proc. - podał GUS.

Inflacja w styczniu 2023. Dane GUS 

W grudniu 2022 roku inflacja wyniosła 16,6 proc. wobec 17,5 proc. w listopadzie. Inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniosła 14,4  proc.

"Inflacja wzrosła w styczniu do 17,2 proc.. To głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła do 12 proc." - napisali analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Redakcja poleca

Jak dodał PIE w komentarzu "bieżąca inflacja jest niższa niż wskazywały jesienne prognozy, jednak to głównie efekt wolniejszego wzrostu cen żywności". "Presja inflacyjna jest dalej szeroko rozpowszechniona w większości państw UE – średnio prawie 66 proc. cen rośnie w tempie powyżej 5 proc.. W Polsce to około 90 proc. cen" - podsumowano. 

Zdaniem analityków inflacja średnioroczna w bieżącym roku będzie niższa i wyniesie 13 proc. W najbliższym kwartale ceny jednak nadal będą rosły w dwucyfrowym tempie. "Szacujemy, że wzrost cen w tej grupie będzie dwucyfrowy przynajmniej do sierpnia - września" - podał PIE.

Redakcja poleca

- Biorąc pod uwagę strukturę koszyka inflacyjnego, od wielu miesięcy największy wkład w wysoki poziom inflacji wnoszą przede wszystkim dwie kategorie – żywność i napoje bezalkoholowe, a także użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii – skomentował z kolei Piotr Langner, doradca inwestycyjny, WealthSeed

Zdaniem eksperta w lutym inflacja może jeszcze wzrosnąć, zaś w kolejnych miesiącach można liczyć na wolniejszy wzrost cen. - Pod koniec lutego i marca ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z szokiem cenowym wynikającym z rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Powstały w ten sposób efekt wysokiej bazy będzie oddziaływał w kierunku ograniczenia dynamiki inflacji – podsumował ekspert.

  Odsetki od Zetki: Radio ZET pomoże Ci spłacić kredyt. Wyślij zgłoszenie

RadioZET.pl