Zamknij

Jedna opłata na rachunku za prąd mniej. Zapłacimy mniej za energię

01.12.2022 08:16

Faktyczne zużycie prądu elektrycznego stanowi tylko połowę wartości rachunku za prąd – reszta to dodatkowe opłaty. Urząd Regulacji Energetyki zdecydował, że jedna z nich w 2023 roku zostanie obniżona do zera. Jak wpłynie to na wysokość rachunków?

pieniądze i licznik prądu
fot. MONKPRESS/East News

Ceny energii będą w 2023 roku zamrożone na poziomie cen z 2022 roku, co oznacza, że odbiorcy indywidualni będą płacić około 45 groszy za każdą zużytą kilowatogodzinę, o ile nie przekroczą wskazanych w ustawie limitów. Większe zapotrzebowanie na prąd oznaczać będzie znacznie wyższe rachunki. Dodatkową ulgą dla portfeli Polaków ma być wprowadzenie zerowej stawki opłaty OZE. Będzie ona jednak symboliczna i wynosić mniej niż 2 zł miesięcznie.

Rachunki za prąd bez opłaty OZE. Symboliczna zniżka

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował, że w 2023 roku obowiązywać będzie zerowa stawka opłaty OZE - poinformował Urząd. W 2022 roku opłata OZE doliczana do rachunków na prąd wynosi 90 groszy za MWh.

Limit nałożony na energię elektryczną sprzedawaną z zamrożoną ceną wynosi 2 MWh miesięcznie dla większości odbiorców. Został on ustalony na podstawie średniego zużycia prądu wyliczonego przez GUS, przeciętna oszczędność dla Polaków wyniesie więc nie więcej niż 1,80 zł miesięcznie.

Opłata OZE została wprowadzona przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2015 roku. Wiąże się ona ze wsparciem wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w instalacjach OZE i wynika z funkcjonowania w Polsce mechanizmów, które pomagają zapewnić odpowiednio wysoki udział zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. URE wskazał, że chodzi tu o aukcyjnych systemach wsparcia oraz systemach taryfy gwarantowanej (FIT: feed-in-tariff) i dopłat do ceny rynkowej (FIP: feed-in-premium). W przyszłości opłata ta będzie wspierać także wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych.

URE podkreślił, że na obniżenie stawki opłaty OZE do poziomu zerowego w 2023 roku miało wpływ kilka czynników. Jak wyjaśniono, kluczowym było kształtowanie się indeksu TGeBase na Towarowej Giełdzie Energii na poziomie przewyższającym nie tylko ceny ofertowe, lecz okresowo także referencyjne.

„Taka sytuacja przełoży się na minimalizację poziomu wsparcia, jakie jest wypłacane wytwórcom przez Zarządcę Rozliczeń. Istotna jest równie specyfika tego rynku: produkcja energii w systemie aukcyjnym oraz dołączanie do niego kolejnych wytwórców to proces stopniowy, będący konsekwencją przyjętego terminarza realizacji inwestycji. Nie mamy zatem jeszcze maksymalnej zadeklarowanej produkcji energii przez wszystkich wytwórców, którzy wygrali dotychczasowe aukcje” - wskazał Urząd.

Zerowa stawka opłaty OZE obowiązywała wcześniej w latach 2018-2020. W 2021 roku wynosiła ona 2,2 zł, w 2022 roku - 0,9 zł. Najwyższa oplata OZE obowiązywała w 2017 roku: 3,7 zł za MWh.

loader

RadioZET.pl/PAP