Obserwuj w Google News

Jednocyfrowa inflacja dopiero w 2024 roku. „Wcześniej spowolnienie, ale na pewno nie recesja”

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
27.02.2023 12:32
Zareaguj Reakcja

OECD przedstawiła prognozy gospodarcze dla Polski. Z raportu wynika, że nieprędko uporamy się z galopującą inflacją. Szykuje się także spowolnienie i wzrost bezrobocia. 

Waldemar Buda - raport OECD
fot. RadioZET.pl

Wojna w Ukrainie odbije się na polskiej gospodarce. OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) prognozuje spowolnienie, wzrost bezrobocia i stopniowy spadek inflacji do jednocyfrowej wartości w 2024 roku.

Gospodarka hamuje. OECD przedstawiła nowe prognozy 

W przeglądzie OECD „Economic Surveys: Poland 2023” czytamy głównie o spowolnieniu, niższej inflacji i wzroście bezrobocia.

  • PKB w 2023 roku wyniesie 0,9 proc. wobec 4,9 proc. w minionym roku. W 2024 roku można spodziewać się odbicia: PKB wzrośnie do 2,4 proc.
  • Inflacja z poziomu 14,4 proc. w minionym roku spadnie w bieżącym roku do poziomu 12,7 proc. W 2024 roku zbliżymy się, choć wciąż jeszcze nie osiągniemy celu inflacyjnego. Średnioroczna inflacja wyniesie wówczas 4,6 proc.
  • OECD prognozuje za to wzrost bezrobocia. Z poziomu 2,9 proc. bezrobocie wzrośnie do 3,5 proc., zaś w 2024 roku wyniesie 3,8 proc.
Zgadzamy się, że przyszłość będzie trudniejsza, nastąpi spowolnienie gospodarcze, ale na pewno nie recesja. Przed nami także szereg wyzwań, związanych zarówno z wojną jak i potrzebą transformacji energetycznej i cyfrowej.  - Waldemar Buda

- Inflacja będzie zależała od wielu czynników. Niezwykle trudno jest przewidzieć ten czas, kiedy dojdzie do celu (2,5 proc. z odchyleniem +/- 1 punkt procentowy - red.)  i wskazać konkretne dane. Będzie radykalny spadek inflacji. Spadek może być nawet większy, niż wynika z analizy – prognozował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Inflacja według OECD
fot. Inflacja według OECD

Z analizy OECD wynika, że za wzrost inflacji w ostatnim roku odpowiadały głównie ceny surowców i żywności. 

RadioZET.pl