Obserwuj w Google News

Każdy płatnik ma już konto w ZUS. „Urząd zrobił to za ubezpieczonych”

2 min. czytania
19.01.2023 15:15
Zareaguj Reakcja

Do 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik musiał obowiązkowo założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urząd chciał skończyć z papierologią i przenieść formalności już tylko do sieci. Ci, którzy nie zdążyli założyć konta, nie muszą się martwić. ZUS zrobił to za nich.

Każdy musi mieć konto w ZUS
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

ZUS od 2023 roku wymaga, by wszyscy płatnicy składek, w tym także osoby prowadzące jednoosobową działalność, od 1 stycznia miały konto na Platformie Usług Elektronicznych. Choć formalności te można załatwić przez internet, to nie wszyscy płatnicy zdążyli się wywiązać z tego obowiązku. ZUS poinformował jednak, że już założył konta za spóźnialskich.

ZUS zakłada konta spóźnialskim. Nowy obowiązek od 1 stycznia 2023

Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku, przedstawiła, jak wygląda sytuacja w regionie. Okazało się, że 11,5 tys. Dolnoślązaków nie założyło konta na platformie internetowej PUE ZUS. W skali kraju spóźnialskich jest ponad 175 tys. Przedsiębiorców tych wyręczy urząd, który założy im konta na PUE ZUS. Będą mogli się do nich zalogować po uzyskaniu loginu i hasła w czasie e-wizyty lub w oddziale ZUS.

 

Redakcja poleca

Rzeczniczka wyjaśniła, że konto w ZUS jest niezbędne w prowadzeniu firmy. Bez niego przedsiębiorcy nie będą mieli dostępu do informacji, które wysyła do nich ZUS. - Trzeba pamiętać, że na profil płatnika trafiają np. zwolnienia lekarskie i informacje, które z mocy prawa są przekazywane tylko elektronicznie – dodała rzeczniczka.

- Konta będą sukcesywnie zakładane na podstawie dokumentów zgłoszeniowych złożonych przez płatnika składek do ZUS, żeby jednak przedsiębiorca mógł zalogować się na swoje konto, musi uzyskać dane do logowania. Login i jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub na sali obsługi klientów w dowolnej placówce ZUS - wyjaśniła.

 

Redakcja poleca

Od nowego roku każdy przedsiębiorca, nawet opłacający składki tylko za siebie ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Dotyczy to również rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej, duchownego, a także osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jak wynika z danych ZUS, do końca 2022 roku profil na PUE ZUS założyło 93,7 proc. płatników opłacających składki tylko za siebie i 91,5 proc. płatników płacących składki także za pracowników.

To oznacza, że ponad 2,3 mln (z 2,5 mln) małych płatników składek posiada już swój profil na PUE.

RadioZET.pl/ZUS