Każdy płatnik ma już konto w ZUS. „Urząd zrobił to za ubezpieczonych”
Do 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik musiał obowiązkowo założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urząd chciał skończyć z papierologią i przenieść formalności już tylko do sieci. Ci, którzy nie zdążyli założyć konta, nie muszą się martwić. ZUS zrobił to za nich.

ZUS od 2023 roku wymaga, by wszyscy płatnicy składek, w tym także osoby prowadzące jednoosobową działalność, od 1 stycznia miały konto na Platformie Usług Elektronicznych. Choć formalności te można załatwić przez internet, to nie wszyscy płatnicy zdążyli się wywiązać z tego obowiązku. ZUS poinformował jednak, że już założył konta za spóźnialskich.
ZUS zakłada konta spóźnialskim. Nowy obowiązek od 1 stycznia 2023
Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku, przedstawiła, jak wygląda sytuacja w regionie. Okazało się, że 11,5 tys. Dolnoślązaków nie założyło konta na platformie internetowej PUE ZUS. W skali kraju spóźnialskich jest ponad 175 tys. Przedsiębiorców tych wyręczy urząd, który założy im konta na PUE ZUS. Będą mogli się do nich zalogować po uzyskaniu loginu i hasła w czasie e-wizyty lub w oddziale ZUS.
Rzeczniczka wyjaśniła, że konto w ZUS jest niezbędne w prowadzeniu firmy. Bez niego przedsiębiorcy nie będą mieli dostępu do informacji, które wysyła do nich ZUS. - Trzeba pamiętać, że na profil płatnika trafiają np. zwolnienia lekarskie i informacje, które z mocy prawa są przekazywane tylko elektronicznie – dodała rzeczniczka.
- Konta będą sukcesywnie zakładane na podstawie dokumentów zgłoszeniowych złożonych przez płatnika składek do ZUS, żeby jednak przedsiębiorca mógł zalogować się na swoje konto, musi uzyskać dane do logowania. Login i jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub na sali obsługi klientów w dowolnej placówce ZUS - wyjaśniła.
Od nowego roku każdy przedsiębiorca, nawet opłacający składki tylko za siebie ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Dotyczy to również rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej, duchownego, a także osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Jak wynika z danych ZUS, do końca 2022 roku profil na PUE ZUS założyło 93,7 proc. płatników opłacających składki tylko za siebie i 91,5 proc. płatników płacących składki także za pracowników.
To oznacza, że ponad 2,3 mln (z 2,5 mln) małych płatników składek posiada już swój profil na PUE.
RadioZET.pl/ZUS