Obserwuj w Google News

Konferencja Adama Glapińskiego. "To wspaniały okres dla Polski"

2 min. czytania
07.06.2023 15:00
Zareaguj Reakcja

- To najlepszy okres dla Polski od lat 90. To wspaniały czas - przyznał podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Szef banku centralnego przedstawił projekcję inflacji i dynamiki wzrostu płac. Jaka przyszłość czeka naszą gospodarkę?

Konferencja Adama Glapińskiego. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East news

Oglądaj

Stopy procentowe po raz kolejny zostały niezmienione. Przypomnijmy, że do października 2022 roku Rada wyłącznie podnosiła stopy procentowe. Od tamtej pory, po 11 podwyżkach stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. To rekordowy w ostatnich latach wskaźnik, który dał się we znaki kredytobiorcom obarczonym znacznie wyższymi ratami kredytu. Czy ci doczekają się obniżki stóp procentowych? Prezes NBP Adam Glapiński przedstawił informację o bieżącej polityce makroekonomicznej po ostatnim posiedzeniu RPP. 6 czerwca Rada zdecydowała, że nie zmieni stóp procentowych. Te wyglądają następująco:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej
Redakcja poleca

Inflacja tymczasem według wstępnych danych GUS wyniosła 13 proc. Co to oznacza? Choć ceny nadal rosną, to tempo ich wzrostu jest nieco wolniejsze niż w minionych miesiącach. To właśnie od tempa stadku inflacji NBP uzależnia ewentualną decyzję o obniżce stóp procentowych, na którą czekają kredytobiorcy. – Podwyższanie stóp procentowych w dobie spadającej inflacji byłoby krokiem ku recesji. Pacjent ma przeżyć, trzeba go leczyć stopniowo – wyjaśniał Glapiński.

- Mamy wyższe PKB niż przed pandemią, przyrost bogactwa narodu to 11 proc. Polska gospodarka pozytywnie zadziwia. To imponująca siła polskiej gospodarki, my nie mamy słabych punktów: bezrobocie na niskim poziomie, silny eksport, wzrost PKB – wyliczał Glapiński.

RadioZET.pl