Zamknij

Koniec kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. „Hipoteki tylko ze stałą stopą”

08.12.2022 13:02

ING Bank Śląski podjął decyzję o wstrzymaniu ofert hipotek opartych o WIBOR. Do połowy 2023 r. będzie oferował tylko kredyty o stałej stopie, a później wprowadzi do sprzedaży kredyty oparte na WIRON-ie – poinformował w czwartek bank.

Koniec WIBORu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Stopy procentowe i ich nieustanny wzrost od października 2021 roku do września bieżącego roku zachwiały płynnością finansową kredytobiorców. Receptą rządu na kryzys stało się przerzucenie kosztów na banki i ustanowienie wakacji kredytowych. Banki z kolei zaczynają decydować się wyłącznie na kredyty o stałej stopie.

Hipoteki tylko ze stałym oprocentowaniem. Decyzja banku

„ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W tym czasie bank będzie oferował kredyty hipoteczne tylko z oprocentowaniem okresowo stałym” – podał w czwartek bank w komunikacie.

To oznacza, że bank wycofuje ze sprzedaży kredyty hipoteczne oparte na WIBOR-ze. Bank podał, że wstrzymanie sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem nastąpi 17 grudnia 2022 roku. Jak wyjaśniono w komunikacie, klienci, którzy do tego czasu otrzymają formularz informacyjny o kredycie z ofertą zmiennego oprocentowania będą mogli składać wnioski kredytowe do końca tego roku (w dacie ważności formularza informacyjnego).

Bank podał, że od 13 grudnia br. wprowadzi nowe oferty specjalne: „Zima na swoim” oraz „Eko kredyt hipoteczny”. Obydwie oferty będą oparte wyłącznie o oprocentowanie okresowo stałe.

„Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON” – podał bank.

loader

RadioZET.pl/PAP/ING Bank Śląski