Obserwuj w Google News

Lepiej zatankować jak najszybciej. Ceny paliw „nadrabiają zaległości”

2 min. czytania
03.11.2023 17:49
Zareaguj Reakcja

Benzyna bezołowiowa 95 podrożała przez tydzień o 37 groszy, do średnio 6,47 zł/l, a diesel o 32 grosze, do średnio 6,46 zł/l – podał e-petrol. To nie koniec wyścigu na szczyt – Reflex podał, że ceny benzyny w przyszłym tygodniu mogą wzrosnąć do średnio 6,60 zł/l, a oleju napędowego do 6,75 zł/l. Każdy dzień opóźnienia w tankowaniu oznaczać więc będzie wyższe koszty.

stacja paliw
fot. NewsLubuski/East News

Ceny paliw wyrwały się z przedwyborczego letargu i rozpoczęły podróż do poziomu zbliżonego do realnej rynkowej wyceny. - Te siedem złotych nam zamajaczy, jest realne w perspektywie liczonej w kilku tygodniach – powiedział RadioZET.pl dr Jakub Bogucki, analityk e-petrol.pl. Jeśli tempo podwyżek się utrzyma, prognoza może się spełnić zanim nadejdzie grudzień.

Ceny benzyny będą dalej rosnąć. 7 zł za litr coraz bliżej

Ceny paliw dobiły do 6,5 zł i nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie miały się zatrzymać. Analitycy Refleksu poinformowali, że choć na rynku hurtowym wzrosty cen benzyn powoli wyhamowują, to i tak mogą one jeszcze rosnąć, co przełoży się na rynek detaliczny. Średnie ceny benzyny bezołowiowej Pb95 i oleju napędowego na stacjach przekroczyły w tym tygodniu poziom 6,50 zł/l.

Oglądaj

„To oznacza, że w ciągu ostatniego miesiąca ceny Pb95 wzrosły o 47 groszy na litrze, a diesla o 48 groszy na litrze. Ceny autogazu wzrosły odpowiednio o 13 groszy na litrze, do poziomu 3,09 zł/l” – poinformowali w komunikacie.

Analitycy e-petrol.pl wyjaśnili z kolei, że krajowe ceny paliw nadrabiają zaległości do rynków bazowych, a kierowcom nie sprzyja dodatkowo utrzymujące się cały czas napięcie na Bliskim Wschodzie. Zdaniem ekspertów cena diesla wzrośnie do 6,52-6,69 zł/l. Za LPG trzeba będzie płacić 3,07-3,13 zł/l, a za litr benzyny 95-oktanowej 6,49-6,64 zł.

Redakcja poleca

Jak podał e-petrol, pierwsze listopadowe notowanie detalicznych cen paliw pokazało podwyżki kosztów tankowania. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała przez tydzień o 37 groszy, do średnio 6,47 zł/l, a diesel o 32 grosze, do średnio 6,46 zł/l. Jedynie autogaz utrzymał cenę z poprzedniego tygodnia - 3,09 zł/l.

Według prognozy Refleksu w przyszłym tygodniu ceny benzyny na stacjach mogą wzrosnąć do 6,60 zł, a w przypadku diesla do 6,75 zł za litr. Dodali, że po kolejnej serii podwyżek cen hurtowych, średnie ceny paliw na stacjach (na 2 listopada) wynoszą odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 - 6,51 zł/l (wzrost o 23 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,07 zł/l (wzrost o 20 gr/l), oleju napędowego 6,56 zł/l (wzrost o 23 gr/l), autogazu – 3,09 zł/l (wzrost o 1 gr/l w ciągu tygodnia). „Sukcesywny wzrost cen powoduje, że różnice cen paliw na poszczególnych stacjach zmniejszają się” - zauważyli analitycy.

Źródło: Radio ZET/Reflex/e-petrol.pl/PAP

Nie przegap