Zamknij

Likwidacja ZUS i zmiana systemu emerytalnego. „To byłaby rewolucja”

24.01.2023 08:34

Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy, stwierdziła na antenie Radia ZET, że system emerytalny wymaga systemowych zmian. Odniosła się także do pomysłu zmiany wieku emerytalnego.

Wiek emerytalny do zmiany?
fot. Marek BAZAK/East News

Wiek emerytalny należy obniżyć – uznało 44,8 proc. ankietowanych w sondażu dla Radia ZET. Czy Lewica po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych wnioskowałaby o zmianę wieku emerytalnego? O reformie systemu na antenie Radia ZET mówiła posłanka Anna Maria Żukowska.

Zlikwidować ZUS? Lewica o rewolucji w emeryturach

- System emerytalny trzeba zrewidować. Może trzeba rozważyć, by świadczenia te były wypłacane z budżetu – zaproponowała Anna Maria Żukowska pytana na antenie Radia ZET o zmiany związane z systemem emerytalnym. Posłanka mówiła o likwidacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wypłacaniu świadczeń z budżetu państwa. - Likwidacja ZUS to byłaby duża rewolucja, trzeba o tym rozmawiać – mówiła.

Zdaniem parlamentarzystki to jedyna odpowiedź na groźbę niskich emerytur, która stałaby się tym bardziej realna, gdyby obniżono wiek emerytalny. Anna Maria Żukowska przyznała, że w tym zakresie nie powinno się wprowadzać zmian, należy pozostawić wiek emerytalny na niezmienionym poziomie: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Pytana o 15. emeryturę posłanka stwierdziła, że nie popiera tego pomysłu. - Rozwiązania tego typu powinny być systemowe. Nie może być tak, że każdego roku senior zastanawia się, czy dostanie w tym roku świadczenie, które i tak nie równoważy kosztów inflacji – dodała.

Jeśli Lewica wygrałaby wybory, mogłaby doprowadzić do podwyżki podatków. – Nie jestem w stanie zadeklarować, czy Lewica nie podniosłaby podatków. Na pewno chcemy opodatkować korporacje i gigantów technologicznych. Nie widzę w tym nic kontrowersyjnego – podsumowała Żukowska.

Posłanka zaproponowała też zmiany w powszechnym systemie podatkowym. Zdaniem Lewicy system powinien być bardziej progresywny. VAT powinien być jednolity, ale stopniowo zmniejszany do 15 proc. – mówiła Żukowska.

loader

RadioZET.pl