Minister rodziny: będzie nowe świadczenie wspierające. "Możliwość dorabiania"

16.03.2023 19:06

- Będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - zapowiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowała.

marlena maląg
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

Minister rodziny i polityki społecznej po spotkaniu z przedstawicielami osób z niepełnosprawnością przekazała na konferencji, że wśród wypracowanych w czwartek rozwiązań jest nowe świadczenie wspierające, które będzie dedykowane osobie niepełnosprawnej.

Wśród omawianych tematów była także – jak podała - możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.

Marlena Maląg: będzie nowe świadczenie wspierające

- Mówiliśmy też, i ten dialog będzie dalej prowadzony, o ustawie o asystencji, nad którą trwają prace u pana prezydenta, który jest jej inicjatorem - wskazała.

Maląg zaakcentowała, że "najważniejszy jest konstruktywny dialog". - Konstruktywny dialog - to znaczy, że mówimy otwarcie o wszystkich sprawach, problemach i szukamy drogi, jak należy je rozwiązać – wyjaśniła.

- Zależy nam na rozwiązaniach kompleksowych, systemowych, przede wszystkim – prawo do godnego, niezależnego życia i osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów – podkreśliła szefowa MRiPS.

RadioZET.pl/ Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg (PAP)