Zamknij

Mięso będzie droższe nie tylko przez inflację. Hodowcy podniosą ceny przez nowe przepisy

01.12.2022 15:17

Nie inflacja, lecz walka z GMO może sprawić, że ceny mięsa, w tym w szczególności drobiu, pójdą w górę. Branża obawia się, że ich biznes stanie się nieopłacalny, gdyż Polaków nie będzie stać, by płacić więcej za mięso.

Mięso podrożeje
fot. BRUNO/REPORTER/East News

Ceny mięsa pójdą w górę – podała Izba Zbożowo-Paszowa w odpowiedzi na procedowaną w parlamencie ustawę. Nowela ustawy o paszach zakłada, że od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można wytwarzać i wprowadzać do obrotu pasz genetycznie zmodyfikowanych.

Ceny mięsa podskoczą. Wszystko przez zakaz GMO

„Ceny pasz to ponad 70 procent kosztów produkcji drobiu w Polsce. Wprowadzenie zakazu korzystania z pasz modyfikowanych genetycznie spowoduje automatycznie zwiększenie kosztów związanych z zapewnieniem na rynku produktów odpowiadających polskiemu prawu. Mięso drobiowe jest chętnie wybierane przez konsumentów i jest zaliczane do podstawowego koszyka zakupowego” – podała w komunikacie Izba.

 

Prezes Izby Monika Piątkowska dodała, że byłby to dodatkowy impuls proinflacyjny. – Koszty poniesie konsument – dodała przedstawicielka branży. Jak wspomniała, Polska produkuje mięso nie tylko na własny rynek, lecz także na eksport. Jeśli wspomniany zakaz wejdzie w życie, wpłynie na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

- W wymiarze międzynarodowym należy też zauważyć, że bardzo ważną konsekwencją wejścia w życie niniejszego zakazu będzie zastąpienie krajowych produktów pochodzenia zwierzęcego tańszymi, sprowadzanymi z innych krajów UE i państw trzecich, które to będą pozyskiwane od zwierząt karmionych paszami GM. Należy tutaj dodać, że w przypadku państw trzecich zagrożenie jest nie tylko ekonomiczne, ale i jakościowe, gdyż wymogi produkcyjne w Polsce i UE są dużo wyższe niż w innych regionach świata – dodała ekspertka.

loader

RadioZET.pl/mat.pras