Obserwuj w Google News

Miliardy dla Polski coraz bliżej. Ustalenia operacyjne ws. KPO podpisane

3 min. czytania
12.12.2022 13:52
Zareaguj Reakcja

Komisja Europejska podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dodał, że w tej chwili na finiszu jest przygotowanie pierwszego wniosku o płatność. - To generalnie o 3-4 miesiące za późno - skomentował w rozmowie z Radiem ZET europoseł Lewicy Łukasz Kohut.

KPO
fot. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i premier Mateusz Morawiecki, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER (zdjęcie z 2.06.2022)

Komisja Europejska podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy - poinformował Grzegorz Puda w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Minister funduszy i polityki regionalnej dodał, że dokument zostały przez niego podpisany 5 grudnia, a 9 grudnia podpis złożył komisarz ds. gospodarczych UE Paolo Gentiloni.

Jak podało MFiPR, ustalenia operacyjne to 350-stronicowy techniczny dokument, który określa m.in. jaką dokumentację Polska będzie musiała przedstawić we wnioskach o płatność, żeby udowodnić zrealizowanie każdego z 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie mamy w KPO (tzw. mechanizmy weryfikacji).

Ustalenia operacyjne ws. KPO podpisane

Dodano, że podpisanie ustaleń operacyjnych otworzyło Polsce formalną możliwość, aby złożyć wniosek o płatność do KE. Puda podkreślił, że "wynegocjowanie z Komisją zapisów tego dokumentu trwało zaledwie trzy miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich".

Poinformował też że "w tej chwili na finiszu jest przygotowanie pierwszego wniosku o płatność, który obejmuje 37 mierników (28 w części dotacyjnej, 9 w części pożyczkowej) realizowanych w okresie od 1 lutego 2020 r. do 30 czerwca 2022 r.". Jak zaznaczył, płatność z KE w ramach tego wniosku to 2 851 mln euro z części grantowej i 1 369 mln euro z części pożyczkowej KPO (razem ok. 4,2 mld euro).

Redakcja poleca

Resort funduszy przypomina, że by wniosek został uznany za kompletny, musi zostać spełnionych 37 mierników. Jak podano, w ramach prekonsultacji Polska wysyła do KE opracowane noty informacyjne (tzw. one page note), ustawy, rozporządzenia, dokumenty, które powstały w ramach realizacji reform i na tej podstawie KE wstępnie ocenia czy miernik został poprawnie zrealizowany.

MFiPR wskazało, że "spośród 37 kamieni milowych objętych pierwszym wnioskiem o płatność do tej pory niezrealizowany pozostaje kamień milowy dotyczący tzw. ustawy wiatrakowej".

Poszczególne resorty muszą też uzupełnić wpisy w systemie dotyczące kilku kamieni milowych, m.in. wprowadzający ulgę na robotyzację przedsiębiorstw oraz kamień dotyczący promowania wodoru w transporcie. [...] Odnośnie reformy sądownictwa trwają dyskusje z KE, czy i na ile konieczna jest dalsza zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Pod koniec listopada Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą ustalenia operacyjne dotyczące polskiego KPO. Jest to techniczny dokument, który określa m.in. jaką dokumentację Polska będzie musiała przedstawić we wnioskach o płatność, żeby udowodnić zrealizowanie każdego z 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie mamy w KPO (tzw. mechanizmy weryfikacji).

Europoseł Lewicy: o 3-4 miesiące za późno

Entuzjazm strony rządowej starał się jednak ostudzić Łukasz Kohut. Zdaniem eurodeputowanego Lewicy działania rządu ws. KPO, którymi chwalił się minister Puda, są "generalnie o 3-4 miesiące spóźnione", ponieważ "wszystkie pozostałe państwa już dawno złożyły wnioski o swoje plany odbudowy".

- Ale cieszę się, że coś się przynajmniej dzieje w tym kierunku. Te pieniądze się Polkom i Polakom należą - przekonywał w rozmowie z Radiem ZET. Jednak nawet jeśli nasz rząd złoży na dniach wniosek o realizacje płatności, nie ma szans, by jeszcze w tym roku do Polski trafiły jakiekolwiek unijne środki.

KE zaakceptowała polski KPO. Wskazano kamienie milowe

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone.

Komisja zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

RadioZET.pl/PAP/Karolina Olszewska-Merk