Obserwuj w Google News

Milion złotych składki zdrowotnej do zapłaty. Tak po Polskim Ładzie wygląda rozliczenie z ZUS

2 min. czytania
29.05.2023 08:43
Zareaguj Reakcja

Przedsiębiorcy zmierzyli się z pierwszym po Polskim Ładzie rozliczeniem ze składki zdrowotnej na ZUS. Niektórzy płatnicy z nadzieją czekają na pieniądze z urzędu, inni zaś musieli dopłacić niemałe kwoty.

Milion złotych składki do zapłaty
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Składka zdrowotna i zasady jej rozliczania przeszły rewolucję ufundowaną przez Polski Ład. Od 1 stycznia minionego roku składka obliczana jest na nowych zasadach w zależności od rodzaju i formy prowadzonego biznesu. Jak przypomniał Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt „po raz pierwszy w historii przedsiębiorcy opłacali składkę zdrowotną na podstawie osiąganego dochodu, przez co nabrała ona cech kolejnego podatku dochodowego”.

Milion złotych do zwrotu. Rekordzista musi rozliczyć składkę zdrowotną

Przedsiębiorcy do 22 maja mieli czas na rozliczenie z ZUS-em i zapłatę zaległej składki. InFakt powołał się na dane urzędu i podał, że rekordzista miał do zapłaty ponad milion złotych w ramach zreformowanej składki zdrowotnej.

W nieco lepszej sytuacji są ci, którym ZUS zwróci pieniądze. Ci, którzy przepłacili, do 1 czerwca mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty. Ekspert, powołując się na dane ZUS, podał, że najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych.

Redakcja poleca

W jaki sposób można wnioskować o pieniądze z ZUS? Urząd podał, że ponad pół miliona przedsiębiorców zgłosiło się po zwrot nadpłaconej składki. Jeżeli płatnik składek nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 1 czerwca 2023 i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku.

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS.

RadioZET.pl/InFakt.pl/ZUS