Zamknij

Ministerstwa będą zaciskać pasa. Szykują się oszczędności w resortach

29.11.2022 22:37

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że resorty będą tworzyć specjalne plany oszczędnościowe na wypadek niespodziewanych wydarzeń. Politycy ustalili próg w wysokości 5 proc. budżetu.

Ministerstwa będą zaciskać pasa. Szykują się oszczędności w resortach
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Pieniądze ministerstw zostały wzięte pod lupę. Szefowa resortu finansów wskazała we wtorek (29 listopada) na pojawiające się na przestrzeni ostatnich miesięcy "coraz to nowe szoki, niespodziewane wydarzenia", które wymagają pewnej dyscypliny. - Spojrzenia na bezpieczeństwo także finansowe budżetu, ale też Polek i Polaków – dodała.

Rozmawialiśmy z ministrami na temat przygotowania pewnych planów oszczędnościowych na wypadek właśnie dodatkowych, niespodziewanych wydarzeń kryzysowych, które potencjalnie (...) się wydarzą. Rząd chce być na to przygotowany Magdalena Rzeczkowska, Minister finansów

Rzeczkowska poinformowała, że poprosiła ministrów o przygotowanie takiego planu oszczędnościowego, aby w przypadku konieczności "pieniądze, środki dodatkowe, mogły być uruchomione na te obszary dla naszego bezpieczeństwa ważne". Wskazała przede wszystkim na "bezpieczeństwo obronnościowe Polski, ale też socjalne naszego kraju". "Do takich działań się przygotowujemy" – zapewniła.

Na czym mają polegać plany oszczędnościowe ministerstw? Szefowa resortu powiedziała, że decyzje o tym, gdzie i jak dużych oszczędności należy szukać będą podejmowali ministrowie odpowiedzialni za poszczególne części budżetowe.

- Umówiliśmy się na próg 5 proc. i jest to decyzja każdego z ministrów, w jakim zakresie te oszczędności będzie proponował i realizował – powiedziała. Zaznaczyła, że nie jest kompetencją Ministerstwa Finansów wkraczanie w politykę, którą każdy resort prowadzi.

loader

RadioZET.pl/PAP/Magdalena Jarco/Ewa Wesołowska