Obserwuj w Google News

Ministerstwo Finansów chce obniżyć ceny biletów kolejowych

1 min. czytania
19.01.2023 08:14
Zareaguj Reakcja

Ministerstwo Finansów w przesłanym do Radia ZET komunikacie przyznało, że pracuje na rozwiązaniami, które mogłyby obniżyć ceny biletów kolejowych. - Analizujemy różne scenariusze wsparcia zarówno o charakterze podatkowym jak i pozapodatkowym - wynika z pisma, które otrzymało Radio ZET.

pociąg na dworcu
fot. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Resort finansów nieoficjalnie może brać pod uwagę między innymi obniżenie podatku VAT na bilety kolejowe. W tej chwili wynosi on 8 procent. Do tej pory rządzący zasłaniali się unijną dyrektywa, która według nich nie pozwala na obniżanie stawek.

- W przypadku nadzwyczajnych stanów, a takim może być stan drożyzny energetycznej, wojny, można zmniejszać stawki za dostęp do infrastruktury - wyjaśnił Radiu ZET Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Ceny biletów PKP spadną? Projekt Ministerstwa Finansów

Ceny biletów kolejowych podrożały o nawet 20 procent od 11 stycznia tego roku. Przewoźnicy tłumaczyli to wyższymi opłatami za energię elektryczną i wzrostem kosztów działalności. PKP Intercity podniosło ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

17,8 proc. dla kategorii EIP;
17,4 proc. dla kategorii EIC;
11,8 proc. dla kategorii TLK/IC.

„W ślad za aktualizacją cenników biletów jednorazowych, zaktualizowane zostają także ceny biletów odcinkowych. Te zmienia się średnio o 10 proc., pozostawiając je na poziomie konkurencyjnym wobec oferty innych przewoźników kolejowych” – podała spółka w komunikacie.

RadioZET.pl/Radio ZET