Zamknij

Ministerstwo Finansów: od stycznia część wypłat wzrośnie nawet bez podwyżki

30.12.2022 14:48

- Zmieniają się zasady odliczania kwoty zmniejszającej podatek, co może korzystnie wpłynąć na pensje - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń tłumacząc, że z tego powodu część wypłat może po 1 stycznia wzrosnąć.

Artur Soboń
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Polski Ład wprowadził taki „nieład” w sposobach rozliczania podatków, że już 6 miesięcy po debiucie został zastąpiony Niskimi Składkami, których zadaniem było naprawienie błędów odnalezionych w poprzedniej legislacji. Od 1 stycznia 2023 system zmieni się po raz kolejny. Ulepszenia dotyczące zasad rozliczania wynagrodzeń przełożą się w części przypadków na wzrost płacy netto przy takiej samej kwocie brutto.

Zmiany w podatkach. Część wypłat wzrośnie

Obietnica zwiększenia wypłat netto padła już  w 2021 roku: wprowadzenie Polskiego Ładu od stycznia 2022 miało zaowocować zwiększeniem kwot wpłacanych „na rękę”. Praktyka zadała tej teorii kłam, a system podatkowy musiał być w trybie ekspresowym łatany zaledwie kilka dni po wprowadzeniu. Jak do tego doszło i kto był temu winien wskazaliśmy w podcaście „Biznes. Między wierszami”, w którym wypunktowaliśmy tegoroczne „sukcesy” rządu.

Pamiętając o tym „Rzeczpospolita” zapytała Artura Sobonia, czy nie obawia się powtórzenia historii także na początku 2023 roku w związku z zapowiedzianymi zmianami w rozliczaniu kwoty wolnej od podatku.

- Nie ma powodów, żeby wypłaty były niższe. Generalnie zaliczki na PIT będą w styczniu 2023 r. obliczane w ten sam sposób co w grudniu 2022 r. Zmieniają się jedynie zasady odliczania kwoty zmniejszającej podatek. Ale tylko na korzyść podatników - zapewnił.

Dopytywany, czy wypłaty będą wyższe, Soboń odparł: „w niektórych sytuacjach powinny być”. - Mam na myśli przede wszystkim osoby na umowach cywilnoprawnych – zleceniach czy o dzieło. Do tej pory przy rozliczaniu ich wynagrodzeń nie potrącano kwoty zmniejszającej podatek. Od 1 stycznia 2023 r. będzie to możliwe - wyjaśnił.

Dodał, że „osoby, które upoważnią swojego płatnika do stosowania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek, dostaną więcej na rękę, nawet o 300 zł (tyle maksymalnie wyniesie miesięczne odliczenie)”.

- Wyższe wypłaty mogą otrzymać też osoby, które po raz pierwszy złożą formularz PIT-2 i wskażą w nim, że przysługują im podatkowe preferencje. Płatnik powinien je zastosować przy rozliczaniu wynagrodzenia. Może to dotyczyć np. osoby, która osiągnie w styczniu wiek emerytalny i w związku z tym nabędzie uprawnienie do ulgi dla seniora – zapowiedział minister.

Pytany o projekt nowelizacji ordynacji podatkowej wiceminister finansów powiedział: „jesteśmy w trakcie wewnętrznych konsultacji”. Dopytywany, co w nim znajdziemy, wskazał, że „zmiany korzystne dla podatników, a także takie, które mają usprawnić pracę aparatu skarbowego i uszczelnić system podatkowy.

loader

RadiozET.pl/Rzeczpospolita/PAP