Obserwuj w Google News

Ministerstwo wydało specjalny komunikat ws. Facebooka. "Użytkownicy publikują to masowo"

2 min. czytania
20.11.2023 14:59
Zareaguj Reakcja

W ostatnich dniach użytkownicy Facebooka masowo udostępniali „oświadczenie”, którego publikacja miała rzekomo uchronić ich przed utratą danych i zdjęć. Resort cyfryzacji zajął stanowisko w sprawie „łańcuszka”, który opanował ten serwis.

Ministerstwo wydało specjalny komunikat ws. Facebooka. "Użytkownicy publikują to masowo"
fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Facebook od listopada za zgodą użytkownika może być serwisem płatnym, ale za to pozbawionym reklam. Ci, którzy nie zgodzili się na nowe opłaty, nadal mogą korzystać z platformy, jednak muszą pogodzić się z faktem, że Meta udostępniać im będzie spersonalizowane reklamy. Wieść o płatnych opcjach w serwisie sprawiła, że Facebook został zalany falą fałszywych i – rzecz jasna – nieprawomocnych oświadczeń.

„Nie zezwalam Facebookowi…”. Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat ws. internetowego „łańcuszka”

„Nie zezwalam Facebookowi na obciążanie 4,99 USD miesięcznie na moje konto; wszystkie moje zdjęcia są moją własnością, a NIE Facebook!!! Facebook Meta jest teraz podmiotem publicznym. Wszyscy członkowie muszą opublikować taką notatkę” – głosiła wiadomość masowo rozpowszechniana przez użytkowników Facebooka (pisownia oryginalna).

 

Redakcja poleca

Głos w tej sprawie zabrał resort cyfryzacji, który przyznał, że użytkownicy, którzy dali się „wkręcić” w ten „łańcuszek”, zamiast chronić swoje dane, udostępniają spam.

„Oświadczenie na Facebooku nie ma żadnej mocy prawnej. Zakres możliwości wykorzystania danych przez serwis wynika z regulaminu, który każdy musiał zaakceptować, żeby w ogóle móc korzystać z witryny. Tym samym użytkownik zezwolił na przetwarzanie oraz wykorzystanie treści na potrzeby serwisu” – podało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort wyjaśnił, że właścicielami praw autorskich do zdjęć i treści zamieszczonych na portalu są ich autorzy. „Facebook może wyświetlać je innym użytkownikom platformy. Pozwalamy też wykorzystywać dane z tych treści do personalizowania reklam” – czytamy.

Ministerstwo zaapelowało do internatów o czujność i weryfikację treści, które publikowane są m.in. w social mediach. „Pamiętajcie, by zawsze weryfikować informacje, zwłaszcza te kontrowersyjne. W ten sposób wytrącamy broń internetowym trollom i nie poddajemy się manipulacji” – doradziło MC.

Źródło: Radio ZET/ Ministerstwo Cyfryzacji

Nie przegap