Zamknij

Mniej niedziel handlowych w 2023 roku. „To pierwszy taki przypadek”

24.11.2022 09:24

W 2023 roku będzie mniej niedziel handlowych. Powód? Ostatnia niedziela, która miałaby być wyłączona spod zakazu handlu, to Wigilia, która rządzi się odrębnymi prawami. „Taka sytuacja wystąpi po raz pierwszy od czasu wprowadzenia ograniczeń w handlu, to nietypowy przypadek” – podał portal Wiadomoscihandlowe.pl.

Zakaz handlu w niedzielę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Zakaz handlu w niedziele utrudnił biznes handlowcom, zaś pracownikom zagwarantował odpoczynek. Co do zasady przepisów o zakazie handlu nie stosuje się w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, w niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Ustawa wskazuje zatem na siedem niedziel handlowych. Jak jednak zauważył portal Wiadomoscihandlowe.pl, niedziela poprzedzająca święta Bożego Narodzenia to 24 grudnia, czyli Wigilia, która z rządzi się własnymi prawami handlowymi.

Mniej niedziel handlowych w 2023 roku

Zgodnie z art. 4 ustawy ograniczającej handel „powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – jest zakazane.  Art. 8 doprecyzowuje z kolei, że 24 grudnia powierzania pracy zatrudnionym jest zakazane, ale po godzinie 14:00.

 

W praktyce oznacza to „pół niedzieli handlowej” mniej. W całym 2023 roku handel będzie dozwolony w następujące niedziele:29 stycznia2 kwietnia30 kwietnia25 czerwca27 sierpnia17 grudnia i 24 grudnia ( do godziny 14:00).

Ograniczenia nie obowiązują na stacjach paliw, w piekarniach, cukierniach, kwiaciarniach, aptekach lub jeśli za ladą sklepu stanie jego właściciel. Za złamanie zakazu w niedzielę niehandlową grożą kary w wysokości od 1000 do 100 000 zł grzywny.

loader

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl