Obserwuj w Google News

MRiT: czas na eliminowanie użytkowania wieczystego. „Grunty na własność”

2 min. czytania
17.11.2022 15:56
Zareaguj Reakcja

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało prace nad przekształceniem użytkowania wieczystego na gruntach zajmowanych przez między innymi przez przedsiębiorców na prawa własności. Wystarczy złożenie wniosku o wykup, który nie będzie mógł spotkać się z decyzją negatywną.

Waldemar Buda
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Użytkowanie wieczyste jest reliktem przeszłości, z którego należy się wycofywać - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W 2019 roku „ponad 2 mln Polaków otrzymało na własność grunty”, na których znajdowały się należące do nich lokale mieszkalne. Ministerstwo chce zastosować to samo rozwiązanie problemu, jakim jest użytkowanie wieczyste, w przypadku przedsiębiorstw.

Własność zamiast użytkowania wieczystego. MRiT szykuje rewolucję

Buda zwrócił uwagę, że obecnie na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym ich właściciel, którym jest samorząd albo Skarb Państwa, nie ma praw decyzyjnych - nie może gruntu sprzedać czy nim dysponować. Wyeliminowanie tej formy korzystania z gruntu uporządkuje więc sytuację właścicielską.

- Dziś czas na kolejne przekształcenie i eliminowanie użytkowania wieczystego na gruntach zajmowanych dziś przez przedsiębiorców oraz wszystkie inne organizacje, związki, m.in. kościoły, obiekty sportowe - zapowiedział szef MRiT. Buda podkreślił, że każdy z tych podmiotów będzie mógł złożyć wniosek o przekształcenie, a Skarb Państwa ani samorząd nie będzie mógł odmówić.

Redakcja poleca

W myśl rozwiązań opracowanych w resorcie rozwoju wszyscy użytkownicy wieczyści mają otrzymać „roszczenie o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność”. Buda dodał, że „wniosek będzie wiążący dla właściciela” – zajmowaną przez podmiot ziemię samorząd lub Skarb Państwa będzie zobowiązany odsprzedać. Zgodnie z planowanymi regulacjami w przypadku gruntów Skarbu Państwa będzie możliwość wykupu jednorazowego albo wykupu w ratach.

- W formule wykupu jednorazowego będzie oferta wykupu 20 dotychczasowych opłat rocznych oraz 25 opłat rocznych w przypadku płatności ratalnej - tłumaczył Buda. Dodał, że będzie się to przekładało mniej więcej na 60 procent obecnej wartości nieruchomości.

Redakcja poleca

W przypadku gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego, jak wyjaśnił Buda, „trzeba pozostawić swobodę w kształtowaniu zasad przekształcenia po stronie samorządu”. - Mówimy tu tylko o pewnych warunkach brzegowych - powiedział. Dodał, że jednym z takich warunków jest np. preferencja w przypadku chęci nabycia przez użytkownika gruntu jednorazowo. Minister wyraził nadzieję, że reforma „zamknie się w ciągu jednego roku kalendarzowego”.

Dodatkowe wpływy z przekształceń użytkowania we własność na gruntach Skarbu Państwa powinny wynieść w 2023 roku od 1 mld 420 mln zł do nawet 2 mld 850 mln zł. - W przypadku samorządów szacujemy, że dodatkowe środki to będzie od 1 mld 180 mln zł do nawet 2 mld 370 mln zł – przedstawił wyniki wyliczeń Buda.

RadioZET.pl/PAP