Nagłe podwyżki opłat za wodę i ścieki. Mieszkańcy z nowymi taryfami

27.01.2023 17:23

Mieszkańców podwarszawskich gmin czeka niemała niespodzianka: podwyżki cen za wodę i ścieki. Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało o nowych taryfach, które obowiązują od 27 stycznia.

Podwyżki opłat za wodę
fot. Sheviakova Kateryna/Shutterstock (ilustracyjne)

Ceny za wodę i wywóz śmieci w górę. Nasi słuchacze i czytelnicy skarżą się, że niemal z dnia na dzień dowiedzieli się o podwyżkach ogłoszonych przez MPWiK.

Nowe stawki za wodę i ścieki

Nowa taryfa za wodę i ścieki wyznaczona została dla gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz miast Piastów i Pruszków. W komunikacie MPWiK czytamy, że to pierwsza od lat podwyżka opłat.

„Opłaty te nie rosły w Warszawie od 2012 roku, a w 2018 r. dodatkowo zostały obniżone. Decyzja o złożeniu wniosku o nowe taryfy za wodę i ścieki została podyktowana kryzysem gospodarczym skutkującym  w szczególności drastycznym wzrostem kosztów działalności” – uzasadniono.

Zgodnie z nową zatwierdzoną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Taryfą od 27.01.2023 r. mieszkańcy Warszawy i okolic zapłacą:

  • W pierwszym roku jej obowiązywania 4,29 zł/m3 wody oraz 6,59 zł/m3 ścieków, łącznie 10,88 zł.
  • W drugim roku 4,54 zł/m3 wody oraz 6,92 zł/m3 ścieków, łącznie 11,46 zł.
  • W trzecim roku 4,72 zł/m3 wody oraz 7,26 zł/m3 ścieków, łącznie 11,98 zł.

Według nowej zatwierdzonej taryfy cena świadczonych przez MPWiK usług wzrośnie w pierwszym roku o 10,5 proc., w drugim roku o 5,3 proc., a w trzecim 4,5 proc. Przeciętny rachunek dla gospodarstwa o zużyciu nie większym niż 3,89 mkw. na osobę będzie wyższy od 7 do 15 zł.

Biuro prasowe MPWiK wyjaśniło, że zgodnie z ustawową procedurą to dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w pierwszej kolejności zatwierdza taryfę, która zawsze wchodzi w życie po 7 dniach od jej ogłoszenia. Dyrektor RZGW ogłosił zatwierdzoną taryfę dniu 19 stycznia 2023 r w Biuletynie Informacji Publicznej. Taryfa z mocy prawa weszła więc w życie 27 stycznia 2023 r.

„Chcielibyśmy wyjaśnić, że rozliczenia będą prowadzone w dotychczasowych cyklach. Należności za dostawę wody i odprowadzanie ścieków do dnia 26 stycznia 2023 r. będą naliczane według poprzedniej taryfy, natomiast od dnia 27 stycznia br. z uwzględnieniem aktualnej taryfy” – podał MPWiK.

„Odnosząc się do rozliczania zużycia wody – w przypadku zdalnych odczytów wodomierzy zużycie wody będzie rozliczone wg. ich stanu na dzień obowiązywania nowej taryfy, natomiast w przypadku braku odczytu rozliczenie będzie dokonywane na podstawie wyliczenia średniego dobowego zużycia wody” – podsumowano.

loader

RadioZET.pl