Obserwuj w Google News

Najemcy mogą bezkarnie nie płacić czynszu. Jest rozwiązanie dla właścicieli mieszkań

2 min. czytania
29.11.2023 13:45
Zareaguj Reakcja

Anna Maria Żukowska przekazała, że Lewica zawsze będzie stała po stronie lokatorów - nawet wtedy, gdy nie płacą oni czynszu właścicielom. Przedstawiła jednak rozwiązanie tej sytuacji. Proponuje m.in. wypłacane przez samorządy rekompensaty.

Co, jeśli najemcy nie płacą czynszu?
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Anna Maria Żukowska z Lewicy chce zawsze wspierać lokatorów. Co jednak, jeśli ci nie są fair wobec właścicieli mieszkań? Najemcy są chronieni, a właściciel lokalu nie może ich wyrzucić bez przeprowadzenia postępowania sądowego o eksmisję. Posłanka wyjaśniła, jak można wyjść z patowej sytuacji.

Najemcy niepłacący czynszu - zmora właścicieli mieszkań

Internet jest pełen wpisów na temat nieuczciwych praktyk tak właścicieli lokali, jak i osób, które w nich mieszkają. Wynajmujący skarżą się najczęściej, że najemcy nie płacą czynszów, a polskie prawo blokuje możliwość ich wyrzucenia z mieszkania.

Redakcja poleca

- Prawa lokatorskie są w Polsce chronione i nie można bez udziału komornika wyrzucić kogoś z mieszkania, które zajmuje. Lewica będzie zawsze stała po stronie lokatorów i jesteśmy jedyną siłą polityczną, która jest w stanie to zadeklarować. Wszyscy inni są po stronie tych, którzy wynajmują mieszkania - powiedziała Anna Maria Żukowska w rozmowie z Interią.

Polityczka przyznała, że "nie wszyscy są uczciwi", jednak nie widzi możliwości zmiany prawa. - Problem polega na tym, że nie ma mieszkań zastępczych, socjalnych, do których osoby niepłacące czynszu można byłoby eksmitować. Dlatego właściciele mieszkań muszą długo oczekiwać na zwolnienie mieszkania i tolerować to, że ktoś dalej nie płaci czynszu, bo nie ma go gdzie przenieść - tłumaczyła.

Anna Maria Żukowska wie, co poradzić na najemców niepłacących czynszu

Żukowska zna jednak receptę na to zjawisko. - Trzeba zwiększyć liczbę mieszkań socjalnych i to jest także w interesie osób wynajmujących, bo procedura będzie szybsza i skuteczniejsza - oceniła, dodając, że odpowiedzialność za budowę oraz remont mieszkań socjalnych powinny ponosić samorządy. W przypadku braku mieszkania socjalnego dla danej osoby, to one będą zobowiązane, by "rekompensować właścicielowi mieszkania pobyt lokatora, który formalnie powinien już być w mieszkaniu socjalnym".

- Jeśli samorząd nie dysponuje lokalem zastępczym, to powinien pokrywać czynsz właścicielowi. Oczywiście w tej sytuacji nie ma mowy o podnoszeniu czynszu, żeby z kolei właściciele mieszkań nie chcieli zarabiać na tym rozwiązaniu - wyjaśniła posłanka Lewicy.

Źródło: Radio ZET/Interia

Nie przegap