Obserwuj w Google News

NBP pokazał tajne banknoty E-71. Zaprojektowane na wypadek wojny

2 min. czytania
03.03.2023 16:51
Zareaguj Reakcja

- Istnienie tych banknotów było nieznane ani ekspertom, ani kolekcjonerom – poinformował Andrzej Szymków z biura prasowego NBP. Powstały, bo przed Narodowym Bankiem Polski postawiono zadanie zabezpieczenia obrotu gotówkowego na wypadek wojny między blokiem sowieckim a NATO.

wystawa banknotów E-71
fot. Bartosz KRUPA/East News

Pieniądze na wypadek wojny -  NBP po raz pierwszy w historii zaprezentował tajne banknoty E-71. Zostały one zaprojektowane i wyprodukowane w czasach PRL, gdy istniało realne zagrożenie wybuchu kunfliktu między państwami Układu Warszawskiego a krajami NATO. Banknoty pokazano na wystawie w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polski w Krakowie.

Tajne banknoty E-71. Wystawa w NBP w Krakowie

Od roku za naszą wschodnią granicą trwa pełnoskalowa wojna, która zdemolowała ukraińską gospodarkę – gdyby nie pomoc krajów zachodnich, Ukraina już dawno by zbankrutowała. Rosja wciąż notuje nadwyżkę handlową i nie brak jej pieniędzy. Czy to znaczy, że sankcje nie działają? O stanie rosyjskiej gospodarki opowiedział w podcaście Radia ZET „Biznes. Między Wierszami” analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki.

Oglądaj

Polem bitwy miała być za czasów zimnej wojny Polska – z odtajnionych planów wynika, że obie strony ewentualnego konfliktu rozważały zrównanie naszego kraju z ziemią za pomocą broni atomowej. W takich warunkach utrzymanie ciągłości działania państwa byłoby nie lada wyzwaniem.

Jak poinformował Andrzej Szymków, tajne banknoty E-71 zostały zaprojektowane i wyprodukowane w okresie reżimu komunistycznego na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy Związkiem Sowieckim i jego satelitami a państwami NATO. Zadaniem NBP było zabezpieczenie obrotu gotówkowego na wypadek wojny.

Redakcja poleca

W 1980 r. przygotowano trzy komplety materiałów do produkcji banknotów serii „Miasta polskie”. Zawierały one wydrukowane arkusze banknotów i dokumentację technologiczną. Materiały zostały złożone w trzech drewnianych skrzyniach i opatrzone klauzulą „tajne specjalnego znaczenia”. Miały być wykorzystane w razie zniszczenia PWPW i konieczności przeniesienia produkcji banknotów do innej drukarni.

Krakowską wystawę można oglądać do 27 marca 2023 roku w siedzibie Oddziału NBP w Krakowie (ul. Basztowa 20) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–15:00.

RadioZET.pl/PAP