Obserwuj w Google News

Nie mają oszczędności, a wydatki rosną. „Prawie 4 tys. złotych na osobę”

2 min. czytania
14.09.2023 15:37
Zareaguj Reakcja

Wynajem mieszkania, czesne, żywność, bilety komunikacji miejskiej i inne bieżące wydatki. Studenci z roku na rok ponoszą coraz większe koszty utrzymania się na studiach. Nie zawsze mają możliwość dorobienia, a ich oszczędności kurczą się w zatrważającym tempie.

Nie mają oszczędności, a wydatki rosną. „Prawie 4 tys. złotych na osobę”
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

Inflacja uderzyła w portfele Polaków, w tym także studentów, którzy 1 października rozpoczną rok akademicki. Studenckie wydatki rosną – choć w różnym tempie – nieprzerwanie od 8 lat, a największym obciążeniem pozostaje koszt wynajmu mieszkania – wynika z najnowszej edycji raportu „Portfel Studenta” opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

"Wydatki studentów wzrosły o 100 proc." 

3867,06 zł – tyle średnio miesięcznie potrzebuje żak, by utrzymać się na studiach. Jeszcze w 2022 roku przeciętna kwota wydatków wynosiła 3177 zł, a wcześniej utrzymywała się na poziomie poniżej 3 tys. zł. W 2019 roku student na przetrwanie potrzebował 2122 zł miesięcznie, a rok wcześniej ponad połowę mniej niż obecnie – 1904 zł. W 2016 roku z kolei średnia kwota wydatków stanowiła nieco ponad 1500 zł.

 

Redakcja poleca

„Przez zawirowania w gospodarce wzrastają czesne, mocno w górę szybują też ceny żywności i najmu studenckiego. Zauważalny w raporcie trend wzrostu wydatków utrzymuje się już od 8 lat, a dach nad głową wciąż pozostaje najwyższym kosztem w portfelu polskiego studenta, bo za pokój lub mieszkanie trzeba zapłacić średnio 1350 zł miesięcznie. Na kolejnych miejscach znalazły się takie wskazania jak: żywność (601,25 zł) oraz czesne (600 zł)” – czytamy w raporcie.

 

Wydatki studenta
fot. Związek Banków Polskich

Autorzy raportu wskazali, że w ciągu pięciu ostatnich uśrednione wydatki studenta wzrosły o ponad 100 proc. Studenci ratują się, jak mogą i próbują budować poduszkę finansową. Co czwarty student w skali miesiąca potrafi zaoszczędzić ponad 500 złotych. 15 proc. ankietowanych studentów nie posiada żadnych oszczędności.

 

 

Wydatki studenta
fot. Związek Banków Polskich

 

38 proc. studentów poświęca się jedynie uczelni i nie pracuje zarobkowo. Ci, którzy dorabiają, najczęściej deklarują, że otrzymują od tysiąca do dwóch tysięcy złotych na rękę. Oczekiwania płacowe najmłodszych stale rosną: większość studentów chce w przyszłości zarabiać co najmniej 6 tys. zł na rękę.

Nie przegap