Obserwuj w Google News

Zakaz handlu w niedziele. Terminy niedziel handlowych w 2024 roku

2 min. czytania
31.12.2023 15:32
Zareaguj Reakcja

Kalendarz niedziel handlowych zmienił się w grudniu br. Jeśli jednak nie będzie zmian w przepisach w 2024 roku, terminy siedmiu przyszłorocznych niedziel handlowych pozostaną stałe.

Zakaz handlu w niedziele. Terminy niedziel handlowych w 2024 roku
fot. Eryk Stawinski/REPORTER/East News

Zakaz handlu w niedziele stał się za sprawą tegorocznej Wigilii gorącym tematem. Przepisy zmieniono tak, by 24 grudnia był niedzielą niehandlową. Ile niedziel handlowych będą mieli konsumenci w 2024 roku?

Niedziele handlowe 2024

Wciąż obowiązująca ustawa o zakazie handlu w niedziele mówi o siedmiu niedzielach handlowych: dwie poprzedzające święta Bożego Narodzenia, niedziela bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy i ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Redakcja poleca

Podpisana przez prezydenta nowela ustawy o zakazie handlu przewiduje wigilijny wyjątek. „Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia” – czytamy w noweli. Na podstawie obowiązującego prawa można już obecnie wskazać, które niedziele w 2024 roku będą handlowe.

Przy założeniu, że przepisy nie zmienią się, zakupy zrobimy w następujące niedziele:

  • 28 stycznia
  • 24 marca
  • 28 kwietnia
  • 30 czerwca
  • 25 sierpnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia
Redakcja poleca

Warto przypomnieć, że Polska 2050 przed wyborami zadeklarowała wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Takie poluzowanie zakazu handlu sprawiłoby, że liczba niedziel handlowych w przyszłym roku z siedmiu wzrosłaby do 24. Niewykluczone, że Sejm X kadencji zajmie się w przyszłym roku kolejnymi nowelizacjami ustawy o zakazie handlu.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap