,

Niższe emerytury? ZUS wyjaśnił, w jaki sposób od 1 kwietnia będzie je liczył

30.03.2023 17:45

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnił, że osoby w wieku emerytalnym, które nadal pracują, nie muszą przechodzić na emeryturę przed 1 kwietnia. Urząd i tak weźmie pod uwagę korzystniejszą dla ubezpieczonego tablicę GUS.

Wyliczanie emerytur od 1 kwietnia
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytury będą niższe za sprawą nowych tablic Głównego Urzędu Statystycznego. Urząd opublikował tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które z kolei służą ZUS do wyliczania wysokości emerytur. Im dłuższe dalsze trwanie życia, tym większa liczba miesięcy, przez którą dzielony jest kapitał emerytalny. A to oznacza niższe świadczenia.

Nowe tablice GUS. Kto nie musi martwić się niższymi emeryturami?

- Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z obowiązującej jeszcze tablicy GUS. Przyznając świadczenie, ZUS zawsze sprawdza, która tablica jest korzystniejsza dla zainteresowanego – uspokoiła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Nowe tablice będą zatem obowiązywać tych, którzy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) osiągną po 31 marca 2023 roku. Na podstawie nowych danych GUS przedstawić można dwa wnioski: po pierwsze – żyjemy dłużej, po drugie – emerytury będą niższe.
W porównaniu do zeszłorocznej tablicy GUS nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, w tym o: 18,6 miesiąca dla 30-latków, 15,4 miesiąca dla 60-latków, 13,8 miesiąca dla 65-latków, 6,0 miesięcy dla 80-latków. Wyliczając wysokość emerytury, ZUS będzie korzystał z nowej tablicy od 1 kwietnia.

Prezes ZUS wyjaśniła, że dłuższa praca przełoży się na większy kapitał emerytalny, a co za tym idzie – wyższe świadczenia. - Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. W ostatnich latach Polacy coraz częściej odkładają przejście na emeryturę na później – zaznaczyła szefowa Zakładu.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się