Obserwuj w Google News

Nocna zmiana w ustawie mrożącej ceny energii. Wykreślono kilka przepisów

2 min. czytania
06.12.2023 06:52
Zareaguj Reakcja

W nocy z wtorku na środę do Sejmu wpłynęła autopoprawka do projektu ustawy posłów KO i Polski 2050 ws. zamrożenia cen energii. Jak czytamy na stronie Sejmu, wykreśla ona z projektu przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych.

Szymon Hołownia
fot. PAP

Projekt nowelizacji ustawy przedłużającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do 30 czerwca 2024 roku trafił do Sejmu 28 listopada. Dokument zawierał także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce, co politycy PiS nazwali "aferą wiatrakową" i działaniem pod dyktando lobbystów. Z informacji zamieszczonej we wtorek późnym wieczorem na stronie Sejmu wynika, że autopoprawkę do wyżej wymienionego projektu złożył klub Koalicji Obywatelskiej, a reprezentantem wnioskodawców jest poseł Krzysztof Gadowski.

Prace nad ustawą wiatrakową wstrzymane. Wpłynęła autopoprawka

Autopoprawka wykreśla z pierwotnego projektu ustawy wszystkie przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych. Chodzi m.in. o minimalną odległość wiatraków od zabudowań (według pierwotnego projektu było to minimum 300 metrów). Wykreślono także zapisy dotyczące ułatwień w zmianach planów zagospodarowania przestrzennego w związku budową wiatraków. Celem autopoprawki jest również wykreślenie przepisów umożliwiających zamianę opłaty na rzecz gminy od inwestorów na dostawy energii z wiatraków.

Redakcja poleca

Autopoprawka w swojej zasadniczej części nie zmienia w stosunku do pierwotnego projektu zasad wsparcia dla odbiorców energii. Pozostawiono m.in. przepis mówiący o tym, że ochrona odbiorców prądu, gazu i ciepła obowiązywać będzie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku.

Poseł PiS Waldemar Buda napisał na platformie X, że autopoprawka liczy 69 stron. "Słuchajcie, do doskonałej ustawy pani Hennig-Kloski o mrożeniu cen energii i wiatrakach złożono małą autopoprawkę… 69 stron! Takie drobne niedoróbki" – skomentował.

Sejm zajmie się zamrożeniem cen energii

We wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że Sejm kwestią zamrożenia cen energii zajmie się natychmiast, natomiast tematem uwolnienia energii z wiatru pochyli się, być może, w trybie projektu rządowego, jak najszybciej. – Lider PO i ja, będąc liderem Polski 2050, stoimy na takim właśnie stanowisku - zależy nam na tym, żeby dobrze zrobiona ustawa wiatrakowa była w Polsce uchwalona. To zamieszanie temu nie służy, więc zrobimy teraz to, co musimy zrobić - bo PiS tego nie zrobił - czyli mrożenie cen energii z pożytkiem dla konsumentów, z pożytkiem dla konsumentów zrobimy też ustawę wiatrakową, prawdopodobnie jako projekt rządowy – mówił.

Zgodnie z harmonogramem Sejmu w środę rano mają się odbyć pierwsze czytania dwóch projektów ustaw dotyczących ochrony odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Jeden jest autorstwa dwutygodniowego rządu, a drugi posłów KO i Polski 2050.  Transmisja i relacja na żywo z Sejmu na RadioZET.pl.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap