Obserwuj w Google News

Nowa płaca minimalna. Maląg: dobre wiadomości dla Polaków

2 min. czytania
14.09.2023 11:00
Zareaguj Reakcja

Niebawem rząd ogłosi ostateczną wysokość płacy minimalnej na 2024 rok. - To będą dobre wiadomości dla Polaków, pokazujące, że to, o czym mówimy, wdrażamy w życie – mówiła na antenie radiowej Jedynki szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Nowa płaca minimalna. Maląg: dobre wiadomości dla Polaków
fot. Piotr Molecki/East News

Płaca minimalna w 2023 roku była dwukrotnie podwyższana. Podobnie będzie w 2024 roku, jednak nie jest to miły gest ze strony rządzących, a ich ustawowy obowiązek. Przepisy obligują bowiem ustawodawcę do dwukrotnego wzrostu płacy minimalnej, jeśli prognozowany średnioroczny wskaźnik wzrostu cen przekracza 5 proc., a tak też stanie się – zgodnie z prognozami – także w 2024 roku.

Płaca minimalna 2024. Zapowiedź rządu

- Ogłosimy minimalne wynagrodzenie na przyszły rok. Szczegóły będą o godzinie 14. To będą dobre wiadomości dla Polaków, pokazujące, że to, o czym mówimy, wdrażamy w życie - odpowiedziała Maląg.

Przypomnijmy, że od 1 lipca br. płaca minimalna wynosi 3600 zł brutto. Zgodnie z rządowym planem rozporządzenia, którego opis opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu, najniższe wynagrodzenie w gospodarce w przyszłym roku byłoby nawet o 700 złotych brutto wyższe niż obecnie.

Redakcja poleca

Od 1 stycznia płaca minimalna miałaby wzrosnąć do 4242 zł brutto, a od dnia 1 lipca 2024 r. do 4300 zł brutto.

- Przypomnę, że od początku, kiedy objęliśmy rządy, staramy się, by płaca minimalna była godna. Praca daje poczucie godności i stabilizacji każdej rodzinie. 3,6 mln osób, które otrzymują płacę minimalną, musi mieć godne wynagrodzenie. Wzrastać musi też przeciętne wynagrodzenie - podkreśliła minister.

Nie przegap