Obserwuj w Google News

Nowe dane inflacyjne. Boom cenowy odroczony do 2024 roku

1 min. czytania
30.06.2023 10:10
Zareaguj Reakcja

Ceny rosną coraz wolniej – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według szybkiego szacunku inflacja w czerwcu spadła.

Inflacja w czerwcu
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja w czerwcu br. wyniosła 11,5 proc. w skali roku. Ceny kolejny raz z rzędu w porównaniu miesięcznym utrzymały się na tym samym poziomie.

Inflacja w czerwcu. Tempo wzrostu cen spada

"Inflacja spadła w czerwcu z 13 do 11,5 proc. Kolejny miesiąc z rzędu znacznie obniżyło się tempo wzrostu cen żywności. Pomogła także obniżka cen paliw na stacjach benzynowych. Optymistycznym akcentem jest spadek inflacji bazowej - w czerwcu wskaźnik obniżył się z 11,5 do 10,7 proc." - skomentowali analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Redakcja poleca

Zdaniem PIE kolejne miesiące przyniosą wolniejszy spadek inflacji – w lipcu i sierpniu powinna przekraczać 11 proc. – wynika z prognoz. Szykuje się jednak wzrost inflacji w 2024 roku, kiedy to tarcza antyinflacyjna w zakresie stawek VAT na żywność przestanie działać. Rząd zatem, poprzez decyzję o przedłużeniu zerowego VAT-u, odracza boom cenowy.

Według opublikowanej przez NBP Ankiety Makroekonomicznej „w kolejnych dwóch latach, zgodnie z oczekiwaniami ekspertów AM NBP, inflacja średnioroczna będzie się obniżała”. W 2024 roku ma utrzymać się na poziomie 5,4 proc – 8,9 proc., a w 2025 r. – między 2,9 proc. a 6,7 proc. „Prognozy centralne dla tych lat wynoszą, odpowiednio, 6,9 proc. i 4,4 proc.” – podał NBP.

RadioZET.pl