Obserwuj w Google News

Nowe wsparcie dla rodzin „z problemami”. „O takiej kwocie dyskutowaliśmy”

2 min. czytania
21.11.2023 08:00
Zareaguj Reakcja

Proponujemy wprowadzenie bonu rodzicielskiego dla rodzin borykających się z problemami prokreacyjnymi; to rodzice zdecydują, na co przekazać środki: leki, zabiegi, procedury – przekazała minister zdrowia Katarzyna Sójka. Wartość bonu ma wynieść 10-20 tys. zł.

Katarzyna Sójka, Marlena Maląg i Mateusz Morawieckii
fot. Pawel Wodzynski/East News

Pieniądze z programu 500 plus docierały szerokim na 40 mld zł rocznie strumieniem do rodziców, które dochowały się potomstwa. Rodzinom, które o dzieci dopiero się starają, państwo do tej pory nie było zbyt przychylne. W „Dekalogu Polskich Spraw” pojawiła się propozycja bonu rodzicielskiego, którego kwotę będzie można przeznaczyć na wsparcie poczęcia.

Bon Rodzicielski. Wsparcie dla starających się o dziecko

- Jest plan wprowadzenia bonu rodzicielskiego dla rodzin, które borykają się z problemami prokreacyjnymi – poinformowała szefowa MZ na konferencji, w której uczestniczył również Mateusz Morawiecki. - To rodzice zdecydują, w jaki sposób wykorzystać te pieniądze – zaznaczyła.

Oglądaj

Polityk pytany, czy bon będzie także obejmował in vitro, powiedział: „nasz bon rodzicielski jest pewnego rodzaju otwartą ofertą dla innych partii politycznych po to, aby znaleźć wspólny mianownik, znaleźć te wszystkie metody, które nas połączą”.

- My mamy w naszym obozie zwolenników i przeciwników tej metody, ale jesteśmy otwarci i właśnie, jako swego rodzaju otwartą ofertę dla innych partii, w zależności od tego, czy uda się skonstruować nasz rząd, kierujemy – zaznaczył Morawiecki.

Redakcja poleca

Dopytywany o orientacyjną kwotę bonu poinformował, że jest to między 10 a 20 tys. złotych. - O takiej kwocie dyskutowaliśmy - powiedział.

Minister Sójka dodała, że ochrona zdrowia na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła – wzrosły nakłady, pracownicy otrzymali podwyżki, zwiększono wyceny świadczeń, wprowadzono program bezpłatnych leków dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, nastąpiły zmiany w obszarze cyfryzacji.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap