Obserwuj w Google News

Nowy okres świadczeniowy. Kiedy rodzice otrzymają pieniądze na dzieci?

2 min. czytania
01.06.2023 08:21
Zareaguj Reakcja

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie 500 plus. Potrwa on do 31 maja 2024 roku, a już w styczniu wypłaty wzrosnąć mają do 800 zł.

ZUS o 500 plus
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

500 plus od 1 stycznia 2024 roku zamieni się w  800 plus – zadeklarował rząd. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca. Kiedy rodzice otrzymają pieniądze, jeśli do końca miesiąca złożą wniosek o świadczenie?

Wnioski o 500 plus. Terminy wypłat

Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca – przypomniał ZUS.

Analogicznie ci, którzy złożą wniosek w lipcu, świadczenie z wyrównaniem otrzymają do końca września. Ci, którzy ze zgłoszeniem się do urzędu zwlekać będą do sierpnia, na pieniądze poczekają do końca października.

Redakcja poleca

- W czwartek ZUS przelał na konta rodziców 622 mln zł. We wtorek, 6 czerwca, kolejni opiekunowie otrzymają prawie 300 mln zł. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat - mówiła prezes ZUS Gertruda Uścińska. 

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

RadioZET.pl/PAP