,

Nowy podatek od mieszkań? „Konieczne byłoby przyzwolenie społeczne”

22.03.2023 15:52

Instytut Finansów w raporcie na temat opodatkowania nieruchomości w Polsce i w innych krajach Europy porusza temat podatku katastralnego, czyli podatku od wartości mieszkania. Autorzy raportu uspokajają jednak: taka reforma nie nadejdzie szybko.

Co z podatkiem katastralnym
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Podatek od nieruchomości budzi niechęć szczególnie tych, którzy posiadają i nierzadko zarabiają na mieszkaniu. Pojawiły się już plany zwiększenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku właścicieli kilku nieruchomości, a teraz znów do dyskusji wraca temat podatku, który objąłby każdego właściciela mieszkania – podatku katastralnego.

Podatek od wartości mieszkania. „To nie będzie możliwe przez długi czas”

"Od pewnego czasu, z różnym natężeniem, powraca (...) w Polsce dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego, który jest jedną z opcji zmian w zakresie tego podatku. Powiedzmy jednak wprost, jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości nie będzie możliwa" – czytamy w raporcie.

 

Autorzy wskazują na trudności, z jakimi może spotkać się ustawodawca. Wdrożenie nowego podatku może wydawać się karkołomnym zadaniem z uwagi na konieczność „stworzenia jednolitej, pełnej i aktualnej bazy informacji o nieruchomościach, a także dokonanie ich wyceny”. Jak podkreślono, stan zaawansowania prac w zakresie ewidencji nieruchomości (w tym tworzenia informatycznej bazy danych) pozostawia wiele do życzenia.

Do wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego nie wystarczałoby jednak spełnienie określonych wymogów formalnych. Konieczne byłoby przyzwolenie społeczne, a tego brakuje z prostej przyczyny. Podatki od nieruchomości są bardzo niepopularne wśród podatników. Od lat brakuje woli politycznej wprowadzenia reformy opodatkowania nieruchomości. A powodzenie takiej reformy zależy w istotnej mierze od jej zrozumienia przez podatników Instytut Finansów

Zdaniem autorów analizy taki podatek mógłby być sprawiedliwym rozwiązaniem: osoby o niższych dochodach często zajmują dużą nieruchomość o niższej wartości rynkowej, podatek zaś liczony jest za każdy metr kwadratowy. Eksperci zwrócili też uwagę na ulgi podatkowe. „Biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów, te mogłyby być skierowane do instytucji społecznych, religijnych, lokali o przeznaczeniu publicznym (np. szkoły, szpitale), ale i do określonych grup podatników jak studenci, seniorzy, osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, weterani” – podsumowano.

 

Do kwestii podarku katastralnego odniosła się także minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Przedstawicielka resortu na pytanie Bogdana Rymanowskiego o planowane podatki na rynku nieruchomości odparła, że w ministerstwie nie toczą się żadne prace. – Polityka budownictwa nie leży po stronie resortu finansów. Tutaj prace nie są prowadzone – mówiła szefowa resortu finansów.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się