Zamknij

ZUS chce więcej pieniędzy za 2022 rok. „Dopłata nawet 7000 zł”

20.01.2023 09:00

Polski Ład nie przestaje sprawiać kłopotów przedsiębiorcom. Księgowe podsumowania 2022 roku mogą przynieść rozliczającym się ryczałtem złe wieści: konieczność wpłacenia do ZUS dodatkowej składki zdrowotnej. Kwota może sięgać nawet 7000 zł.

wachlarz banknotów w rękach
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Polski Ład wywołał ogromne zamieszanie w systemie podatkowym. Przepisy zmieniano wielokrotnie już po ich wdrożeniu, a rezultatem legislacyjnego bałaganu było przemianowanie sztandarowego programu PiS na Niskie Składki i przeprowadzenie kolejnej rewolucji w połowie roku fiskalnego. Skutki nowego rozwiązania w 2023 roku mogą odczuć przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem: jeśli ich przychody wzrosły, będą musieli dopłacić ZUS kilka tysięcy złotych tytułem składki zdrowotnej.

Dopłata składki zdrowotnej. Problem z rozliczeniem ryczałtem

Polski Ład to jeden z „sukcesów” rządu, który zafundowano nam w 2022 roku. Wprowadzona z pompą (i niezwykłym pośpiechem) rewolucja miała zwiększyć popularność PiS wśród Polaków. Skończyło się pospiesznym łataniem często absurdalnych dziur w przepisach oraz wstydliwym przemianowaniem systemu na Niskie Składki. O tej oraz innych „atrakcjach” zgotowanych nam przez rząd rozmawialiśmy w podcaście „Biznes. Między wierszami”.

Poczet nieprzyjemnych niespodzianek dla przedsiębiorców związanych z Polskim Ładem powiększył się na początku 2023 roku. Biznesy rozliczające się ryczałtem zaczęły otrzymywać informacje o konieczności dopłacenia składki zdrowotnej w wysokości kilku tysięcy złotych.

- Z dopłatą muszą liczyć się przedsiębiorcy, którym podskoczyły w zeszłym roku przychody. Ale także ci, którzy zarabiali cały czas tyle samo. Wszystko zależy od tego, czy przekroczyli określony próg przychodów – powiedział „Rzeczpospolitej” Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

- Rekordziści dopłacą ponad 7000 zł – dodała w rozmowie z gazetą Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Dodatkowym problemem są wątpliwości co do daty, do której trzeba uiścić dopłatę. ZUS poinformował na swojej stronie internetowej, że wpłat trzeba dokonać w marcu. Eksperci wyjaśnili, że według przepisów termin na uregulowanie dopłaty minie 22 maja.

Konieczność dopłaty składki zdrowotnej może dotknąć 700 000 przedsiębiorców – według danych Ministerstwa Finansów, tyle biznesów rozlicza się w Polsce ryczałtem.

loader

RadioZET.pl/Rzeczpospolita