Obserwuj w Google News

Obajtek zamieni Orlen na NBP? „Złoty spadochron” od Glapińskiego

2 min. czytania
08.11.2023 17:21
Zareaguj Reakcja

Daniel Obajtek może zostać powołany na członka zarządu Narodowego banku Polskiego – dowiedział się serwis wyborcza.biz. Na obsadzenie czeka jedno takie stanowisko, a szef Orlenu może być pewny, że po zmianie rządu przestanie kierować energetycznym gigantem. W banku centralny czeka sześcioletnia kadencja i zarobki 50 000 zł –  niższe niż w koncernie.

Daniel Obajtek
fot. Foto Olimpik/REPORTER/East News

Orlen po zmianie rządu zyska nowego szefa – to pewne. Daniel Obajtek będzie więc szukał nowej pracy. Pomocną dłoń może wyciągnąć prezes NBP Adam Glapiński. Bank centralny stał się bastionem PiS-u, a powołanych na 6-letnią kadencję członków nie można odwołać. Serwis wyborcza.biz podał, że szef Orlenu zaczął być „częstym gościem” w gmachu Narodowego Banku Polskiego po ogłoszeniu wyników październikowych wyborów parlamentarnych. NBP nie odpowiedziało na pytanie, czy Obajtek rzeczywiście odwiedzał budynek na Świętokrzyskiej.

Obajtek trafi do NBP? Bezpieczna „emerytura” dla szefa Orlenu

Według ustawy o Narodowym Banku Polskim zarząd instytucji składa się z prezesa oraz sześciu-ośmiu członków, w tym dwóch wiceprezesów. Obecnie członków jest siedmiu, lukratywna i niewymagająca kwalifikacji wymaganych przez banki komercyjne posada czeka więc na wzięcie. Nominację musi zatwierdzić prezes NBP, Adam Glapiński, oraz prezydent Andrzej Duda.

Oglądaj

Teoretycznie szeregowi członkowie zarządu NBP zarabiali w 2021 roku około 50 000 zł brutto. Zarobki powinny być jawne, plik z tabelą uposażeń opublikowany na stronie banku centralnego „nie działa”. Biuro prasowe odmówiło serwisowi wyborcza.biz przesłania informacji e-mailem. Wiadomo, że Adam Glapiński w 2022 rok zarobił 1,3 mln zł brutto.

- Od wyborów parlamentarnych Obajtek przesiaduje u Glapińskiego, a akurat jest wolne miejsce w zarządzie NBP. To nie jest przypadek, Obajtek może zostać nowym członkiem zarządu NBP - stwierdził informator wyborcza.biz.

Redakcja poleca

Zapytany o to Orlen zaprzeczył tym informacjom. Biuro prasowe przekazało, że „stanowczo dementuje informacje przekazane przez sygnalistę. Prezes Orlen nie zamierza ubiegać się o stanowisko w NBP”. Nie odpowiedziało jednak na pytanie, czy Daniel Obajtek taką propozycję otrzymał. Bank centralny zdecydował się nie odpowiadać na pytanie, czy prezes Orlen rzeczywiście odwiedzał gmach instytucji w ostatnim czasie.

Ugrupowania tworzące przyszły rząd zapowiedziały, że przez spółki Skarbu Państwa przetoczy się „tornado”, które zastąpi nominatów PiS kompetentnymi specjalistami.

Źródło: Radio ZET/wyborcza.biz

Nie przegap