Zamknij

Obniżka stóp procentowych? Kredytobiorcy będą musieli poczekać

08.12.2022 15:59

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej w tym roku przedstawił prognozy dotyczące inflacji i stóp procentowych. Na ich spadek trzeba będzie jeszcze poczekać.

Glapiński o stopach procentowych
fot. PAP/Radek Pietruszka

Stopy procentowe od października minionego roku wyłącznie rosły. W październiku, listopadzie i w grudniu br. pozostały na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wyniosła 6,75 proc. Czy i kiedy stopy procentowe spadną, a wraz z nimi raty kredytów? Adam Glapiński uspokoił kredytobiorców: RPP może obniżyć stopy w 2023 roku.

Stopy procentowe w dół? Adam Glapiński odpowiada

- W ostatnim kwartale przyszłego roku być może nastąpi obniżka stóp procentowych (…) Obecny poziom stóp procentowych jest optymalny. Popyt na kredyty spadł. Do kredytobiorców mówię: stopy rosną, ale potem spadną. Zacieśnianie polityki pieniężnej to gorzkie lekarstwo – powiedział podczas konferencji prasowej Adam Glapiński.

 

750-white-6,75
fot.

Szef banku centralnego ocenił, że inflacja w styczniu i w lutym może jeszcze wzrosnąć, ale ostatecznie ceny będą rosnąć wolniej.  

- Polska za chwilę, już w przyszłym roku, będzie krajem z jednocyfrową inflacją. Perspektywy na koniec roku są pozytywne. Polska jest krajem sukcesu, nie wierzmy w medialne nagłówki – apelował szef NBP.

Szef banku centralnego, choć – jak mówił – nie chciał oceniać działań rządu, powiedział, że politycy nie stoją na przeszkodzie w walce z inflacją. - Rząd dokonuje rozsądnych kroków. Nie wydaje za dużo pieniędzy. Nie przesadza, by nie spowodować spirali inflacyjnej – podsumował szef NBP.

loader

RadioZET.pl