Obserwuj w Google News

Ogólnopolska Karta Seniora. Nowa propozycja rządu z kosztowną niespodzianką

2 min. czytania
20.11.2023 17:33
Zareaguj Reakcja

Ogólnopolska Karta Seniora na wzór Karty Dużych Rodzin – to zupełnie nowa propozycja złożona emerytom przez Mateusza Morawieckiego. Zapowiedziano ją w ramach Dekalogu Polskich Spraw. Karta już istnieje, a za rok jej używania trzeba płacić 35 zł.

Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Karta Dużej Rodziny oferowana jest rodzinom, w których pojawiła się przynajmniej trójka dzieci. Karta upoważnia do zniżek podczas zakupów: dzięki niej można taniej zatankować samochód lub zrobić zakupy w wybranych sieciach handlowych. Ogólnopolska Karta Seniora ma pełnić taką samą rolę. W obecne odsłonie, przygotowanej przez prywatny podmiot, można ją sobie wyrobić po kończeniu 60. rok życia. Karta jest płatna: 35 zł za rok lub 50 zł za dwa lata.

Ogólnopolska Karta Seniora. Zniżki dla emerytów

„Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. KDR wspiera budżety rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dóbr i usług” – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Oglądaj

Podczas konferencji prezentującej Dekalog Polskich Spraw Mateusz Morawiecki zapowiedział, że „na wzór” Karty Dużych Rodzin wprowadzona może zostać Ogólnopolska Karta Seniora. - To jest ta nasza propozycja dotycząca sfery życia bardzo mocno rodzinnego, międzypokoleniowego, solidarności międzypokoleniowej – stwierdził.

Podczas swojego przemówienia Morawiecki nie przestawił dalszych szczegółów rozwiązania. Ogólnopolska Karta Seniora jednak już istnieje i jest prywatną inicjatywą Stowarzyszenia MANKO. Otrzymać można ją bezpłatnie, ale za użytkowanie trzeba już płacić: 35 zł za rok lub 50 zł za dwa lata.

Redakcja poleca

„Każdy senior, który ukończył 60 lat może wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury” – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Ogólnopolska Karta Seniora ma być już honorowana w około 3000 punktach na terenie całej Polski. Obecnie z karty korzysta około 550 000 seniorów.

Źródło: Radio ZET/Stowarzyszenie MANKO

Nie przegap