,

Orlen naruszył prawa konsumentów? RPO interweniuje ws. cen paliw

21.03.2023 17:43

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał, że pod koniec minionego roku Orlen nie obniżył cen, choć miał taką możliwość: ceny surowców spadały, a złoty się umacniał. Marcin Wiącek chce sprawdzić, czy doszło do naruszenia praw konsumenta.

Orlen naruszył prawa konsumentów? RPO interweniuje ws. cen paliw
fot. NewsLubuski/East News

Orlen w styczniu br. „zatuszował” powrót podatków do dawnych stawek, obniżając ceny hurtowe paliw. Jak napisał RPO, naftowy gigant jeszcze w grudniu utrzymywał ceny na niezmienionym poziomie „mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego”. Spółka mogła naruszyć prawo?

RPO interweniuje ws. cen na Orlenie

Rzecznik Praw Obywatelskich chce ustalić, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta. Za taką może być uznany trik cenowy Orlenu na przełomie grudnia i stycznia.

„Taki stan budzi zaniepokojenie obywateli kierujących swoje skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, w związku z czym obowiązkiem RPO jest podjęcie działań dla wyjaśnienia tych wątpliwości” – czytamy w komunikacie RPO.

Niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta. Należy zauważyć, że wyżej opisana praktyka mogła narazić również przedsiębiorców na dodatkowe koszty ponoszone w związku z działalnością. RPO

Rzecznik wezwał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do udzielenia informacji o wynikach prowadzonej kontroli. Zdaniem ekonomisty spółki Adama Czyżewskiego, chodzi o regulowanie popytu, a nie o pomoc Polakom w czasach dwucyfrowej inflacji. Analityk w podcaście „Biznes. Między Wierszami” szczegółowo wyjaśnił, skąd wzięły się wysokie ceny na stacjach paliw.

loader

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się