Orlen szykuje wakacyjną promocję. „Paliwo taniej 30 groszy na litrze”
Polacy mogą znów dostać urlop od wysokich cen paliw – Orlen ma szykować powtórkę wakacyjnej promocji, w której można było tankować taniej o 30 groszy na litrze. Szczegóły akcji trzymane są w tajemnicy – może się okazać, że obniżka będzie nawet większa.

Ceny paliw spadły, ale do poziomu sprzed wojny w dalszym ciągu im daleko. Orlen zarabia dzięki temu krocie – zysk koncernu za pierwszy kwartał 2023 roku wyniósł 9,2 mld zł. Jak podała „Rzeczpospolita”, w wakacje będziemy mogli tankować nieco taniej. Podobnie jak w zeszłym roku uczestnicy programu lojalnościowego Orlenu będą mogli tankować z bonifikatą wynoszącą 30 groszy na litrze. Podobnie jak w zeszłym roku, obowiązywać mają ograniczenia – koncern nie zdecydował jeszcze, czy będą identyczne jak te z promocji z 2022 roku.
Promocja Orlen. Paliw znów tańsze o 30 groszy?
Wysokość cen paliw budzi spore kontrowersje, w podcaście „Biznes. Między wierszami” spytaliśmy więc głównego ekonomistę Orlenu, Adama Czyżewskiego, czy prawdziwe są zarzuty kierowców, że koncern „doi Polaków”. Ekspert wytłumaczył, że PKN jest „biorcą cen”, które wyznaczane są na poziomie światowym, i co prawda notuje rekordowe zyski, ale nie z własnej inicjatywy. Orlen musi sprzedawać po cenach, które wyznaczane są przez giełdy światowe, żeby zapewnić bezpieczeństwo paliwowe kraju. Wyznaczenie zbyt niskiej ceny doprowadzić ma do wykupienia paliw przez podmioty zagraniczne: w takim przypadku zabraknie ich dla polskich kierowców.
Orlen znalazł jednak sposób na to, żeby zaoferować niższe ceny bez ryzykowania rozchwiania rynku: 30 groszy taniej mogli w 2022 roku tankować klienci indywidualni posiadający kartę lojalnościową spółki. Obowiązywał ważny limit dotyczący ilości tańszego paliwa. Zapobiegło to hurtowemu wykupywaniu benzyny i oleju napędowego.
W te wakacje promocyjna historia ma się powtórzyć: uczestnicy Orlen Vitay będą mogli liczyć na rabat przy tankowaniu. Wyniesie on najprawdopodobniej 30 groszy na litrze, wysokość upustu może się jednak zmienić. Zmodyfikowany może zostać także limit liczby tańszych tankowań i ograniczenie liczby litrów oferowanych jednorazowo po niższej cenie. Szczegóły mają zostać podane „niebawem” – w 2022 rok promocja ruszyła w czerwcu.
Zeszłoroczna promocja Orlenu wymusiła analogiczne działania także na stacjach konkurentów, gdzie także można było tankować taniej. Szczegóły poszczególnych promocji się różniły, część z nich była nawet korzystniejsza od akcji Orlenu. Można się spodziewać, że w 2023 roku dojdzie do powtórki rabatowej walki o klienta.
Orlen zapytany przez „Rzeczpospolitą” o szczegóły tegorocznej wakacyjnej oferty paliwowej odpisał, że „o wszystkich akcjach promocyjnych informuje najpierw za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji”. Gazeta zapytała także o to, czy zeszłoroczna promocja zwiększyła liczbę tankującą klientów. Orlen odparł, że „tego rodzaju danych nie ujawnia”.
RadioZET.pl/Rzeczpospolita