,

Ostatni dzień na rozliczenia z ZUS-em. Obowiązują nowe zasady

22.05.2023 12:38

22 maja 2023 roku to ostatni dzień na rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnił, kogo dotyczy ten obowiązek.

Ostatni dzień na rozliczenia z ZUS-em. Obowiązują nowe zasady
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Składka zdrowotna i zasady jej rozliczania przeszły rewolucję ufundowaną przez Polski Ład. Od 1 stycznia minionego roku składka obliczana jest na nowych zasadach w zależności od rodzaju i formy prowadzonego biznesu. Jak przypomniał ZUS, przyszedł czas na rozliczenie z urzędem.

Składka zdrowotna za 2022. Czas rozliczyć się z ZUS-em

 Każdy, kto prowadzi własny, pozarolniczy biznes, musi rozliczyć się z ZUS-em ze składki zdrowotnej. Urząd wyjaśnił, że obowiązek ten dotyczy płatników rozliczających się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu.

Jak wyjaśniono, rozliczenie roczne przekazuje się w dokumencie z rozliczeniem za kwiecień br.

- w ZUS DRA (blok XII), jeżeli płatnik prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo,
- w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli płatnik opłaca składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Takie rozliczenie może wykazać, że płatnik przepłacił, a ZUS musi oddać mu pieniądze. Wówczas nadwyżka może być wykorzystana na poczet ewentualnych zaległości. Wniosek o zwrot nadpłaty dostępny będzie w profilu płatnika na platformie PUE ZUS, a pieniądze pojawią się na jego koncie najpóźniej 1 sierpnia. Jeśli składka była płacona w niższej kwocie niż ustalona, płatnik musi spłacić dług najpóźniej 22 maja.

Najszybszym sposobem rozliczenia z ZUS-em jest przekazanie dokumentów online za pośrednictwem PUE ZUS. Ci, którzy zdecydują się na wizytę w urzędzie, muszą się pośpieszyć i sprawdzić godziny otwarcia placówek. Urząd przypomniał, że można samodzielnie wyliczyć wysokość składki, korzystając z kalkulatora składki na ZUS na stronie internetowej Zakładu.

loader

RadioZET.pl/ZUS

Logo radiozet Dzieje się