Zamknij

Ostatni dzień składania wniosków o pieniądze na węgiel, gaz i drewno

30.11.2022 08:15

30 listopada to ostatni dzień, w którym samorządowcy przyjmować będą wnioski o dopłaty do węgla, gazu LPG i drewna opałowego. Stawki różnią się w zależności od źródła ciepła.

Ostatni dzień składania wniosków o dodatki energetyczne
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja sięgająca niemal 18 proc. to pokłosie m.in. droższych surowców, przez co rachunki za prąd, gaz i ciepło podskoczyły. W ramach dodatków energetycznych gospodarstwa domowe mogą wnioskować o pieniądze na zakup węgla, drewna lub gazu LPG. Gdzie składać wnioski i ile pieniędzy można otrzymać?

Dodatek na gaz LPG, węgiel i drewno tylko do 30 listopada

Dodatek dla gospodarstw domowych przysługiwać będzie tym, którzy wskażą we wniosku odpowiednie źródło ciepła: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, piec kaflowy na paliwo stałe lub kocioł gazowy lub olejowy.

Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła – daje możliwość dofinansowania zakupu opału: peletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy oraz gazu skroplonego LPG lub oleju opałowego. Dodatek jest przyznawany bez względu na dochód gospodarstwa domowego lub jego członków. Ile pieniędzy może wypłacić gmina?

  • 1 tys. zł – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 zł  – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2 tys. zł – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy.

Dodatek węglowy w kwocie 3 tys. zł przysługuje tym, którzy zadeklarują, że surowiec ten jest ich głównym źródłem ciepła. W zaproponowanym rozwiązaniu również nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.  Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

 

Wnioski należy kierować do gmin, do 30 listopada 2022 r. Z danych PAP wynika, że samorządy otrzymały już wnioski od większości mieszkańców. W Rzeszowie ponad 6,8 tys. odbiorców zgłosiło wniosek o dodatek węglowy. W stolicy regionu jest zgłoszonych łącznie 7848 kotłów węglowych, pieców kaflowych, kuchni opalanych węglem. Z kolei na inne źródła takie, jak: pellet, drewno, gaz dotychczas wpłynęło 2052 wnioski. Zdecydowana większość budżetu (ponad 8 mln zł) została przekazana na wypłatę dodatku węglowego).

 Na Śląsku zainteresowanie dodatkami także nie słabnie. Np. w niespełna 200-tysięcznym Sosnowcu, gdzie złożono dotąd ok. 8,7 tys. wniosków o dodatek na węgiel, w ostatnich dniach przyjmowano średnio ok. 100 nowych wniosków dziennie.

 

Łódzki urząd odnotował co najmniej 18 tys. wniosków o dodatek węglowy. W stolicy Wielkopolski z kolei o dodatek węglowy wnioskowało 12,6 tys. rodzin. Mieszkańcy Poznania także w większości ogrzewają dom węglem, na inne źródła ciepła wskazało 2,4 tys. osób, które do zapewniania sobie ciepła w domu używają drewna, gazu lub oleju opałowego.

 

loader

RadoZET.pl/PAP