,

Ostatnia szansa na dodatkowe świadczenie. ZUS: zostały godziny

31.03.2023 14:31

Tylko do północy 31 marca można wykorzystać bon turystyczny uprawniający do dofinansowania wypoczynku dziecka w kwocie 500 zł lub 1000 zł. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany wypoczynek po tej dacie – przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Gertruda Uścińska
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 roku. Termin ważności bonów był kilkukrotnie przekładany – świadczenie zadebiutowało w 2020 roku, gdy z powodu pandemii nie można było go wykorzystać z powodu lockdownu. Na pobranie bonu i jego wykorzystanie zostały godziny – ostrzegł ZUS.

ZUS: zostały godziny na pobranie bonu turystycznego

- Program Polski Bon Turystyczny okazał się trafionym pomysłem. Większość osób, ok. 90 procent, aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z danych ZUS wynika, że w całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów, zaś aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln. Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS, w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na PUE ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

loader

RadioZET.pl/ZUS

Logo radiozet Dzieje się