Obserwuj w Google News

Ostatnie dni na pilne przelewy. Tego dnia banki mają wolne

1 min. czytania
06.06.2023 14:41
Zareaguj Reakcja

Aby mieć pewność, że pieniądze dotrą do odbiorcy przed świętem Bożego Ciała (8 czerwca), warto pośpieszyć się z przelewem bankowym. Krajowa Izba Rozliczeniowa wydała komunikat na temat funkcjonowania banków tego dnia.

Ostatnia chwila na przelewy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Boże Ciało wypada w czwartek 8 czerwca. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy także dla bankowców. „Tego dnia system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu” – przypomniała KIR. Izba doradziła, by z wyprzedzeniem dokonać przelewów bankowych.

Przelewy 8 czerwca. Tego dnia banki nie pracują

Elixir, czyli system rozliczeń między bankowych, nie będzie funkcjonował w święto Bożego Ciała 8 czerwca, przez co przelewy zlecone w środę po godzinie 16:00 dotrą do odbiorcy dopiero w piątek.

Jak czytamy w komunikacie KIR, rozliczenie zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, a takim będzie 8 czerwca.

Redakcja poleca

Wyjątek stanowią przelewy walutowe obsługiwane przez system Euro Elixir. 8 czerwca system będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie, jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

Ci, którzy nie zdążą zrealizować przelewu przed godziną 16:00 w środę, mogą skorzystać z płatnych transakcji. Systemu płatności natychmiastowych Express Elixir działa w trybie ciągłym - 24/7/365, czyli również w weekendy i święta.

RadioZET.pl/KIR